„Parametry nového programu, se kterými jsme se seznámili, by v praxi nevedly k jednoduchém a rychlému přístupu firem k programu poslední záchrany. Od začátku voláme po prosté a srozumitelné univerzální pomoci, na kterou budou mít nárok i ti, kteří dosud propadají sítem podpor. Máme obavy, že tak, jak jej ministerstvo průmyslu navrhlo, ale bude znamenat, že žadatelé budou muset podstoupit nepřiměřenou administrativní zátěž a dlouho čekat na vyplacení podpory,“ uvedl ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Ladislav Minčič, který od podnikatelů shromažďuje podněty k novému programu a předkládá je jménem Hospodářské komory ministerstvu průmyslu a obchodu.
Například ministerstvo se odchýlilo od návrhu Hospodářské komoře v tom, že na kompenzaci budou mít nárok jen ti podnikatelé, kterým mimo jiné meziročně poklesl obrat o nejméně 30 %. Hospodářská komora původně navrhla dvacetiprocentní limit.
Problémem je definice okruhu podnikatelů, pokud jde o jejich vztah k uzávěře ekonomiky. Podle Hospodářské komory by totiž měly mít možnost žádat o pomoc např. i polouzavřené firmy a nejenom přímí dodavatelé uzavřených a polouzavřených firem, ale i uzávěrou postižení subdodavatelé.
„Zásadní musí být také součinnost resortu ministerstva financí, a to nejenom kvůli rozumnému rozpočtovému zajištění programu, ale i v souvislosti s možným alespoň částečným zapojením do správy kompenzačního programu,“ dodal Minčič.
Hospodářská komora je připravena dále aktivně spolupracovat se státními orgány na nastavení parametrů efektivního programu poslední záchrany i na přípravě perspektivního univerzálního kompenzačního programu, který by nahradil doposud roztříštěné odvětvové programy.
Více o programu Covid 2021 ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva