Tato výstava, jedna z prvních na toto téma v České republice, představila několik možných vztahů mezi sportem a vizuálním uměním a zároveň naznačila širokou a zajímavou vazbu, mezi oběma disciplínami. „Náš cíl byl jednoduchý. Chtěli jsme ukázat veřejnosti, že i umělci jsou často sami sportovci a sport pro ně tedy není žádným tabu. Byť se to zřejmě všeobecně nepředpokládá, je sport pro řadu autorů běžnou součástí a často i důležitou složkou jejich osobního a uměleckého života,“ uvedl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.
AJG prostřednictvím Adrenalinu představila díla inspirovaná sportem od tak významných autorů českého umění dvacátého století, jako byl například Theodor Pištěk, Zdeněk Preclík, Emil Filla či Kamil Lhoták.
„Výstava slavila obrovský úspěch mezi školami, k čemuž nesporně přispěl také bohatý doprovodný program. Bonusem k tomu navíc byl program galerijní noci zaměřený na sport, v rámci níž děti a dospělí nejen sportovaly a soutěžily o ceny, ale měly komentované prohlídky, jimiž je provázel bývalý fotbalista a trenér František Cipro. Ten umění představil očima sportovce, tedy úplně jinak, než by to udělal kterýkoli kunsthistorik,“ poznamenal Seifert.
Návštěvníky vítal legendární Veslař
Vztah výtvarného umění a sportu sahá už do období antického Řecka a počátků olympijských her. Již tehdy vznikaly sochy sportovců, které se na dlouhá staletí staly symbolem krásy a vyváženosti lidského těla v pohybu. Ve foyeru Wortnerova domu návštěvníky Adrenalinu vítal Veslař, legendární socha od Hermanna Zettlitzera, jež dlouhé roky zdobila zámecký park v Hluboké nad Vltavou a nyní je trvale umístěna v zámecké oranžerii.
Zettlitzer byl jedním z autorů soch pro XI. Letní olympijské hry v Berlíně v roce 1936. Těchto her se zúčastnily bezmála čtyři tisíce sportovců ze 49 zemí, což byl tehdy nový rekord v historii olympijských her. Nejúspěšnějším sportovcem her byl americký atlet Jesse Owens, který získal čtyři zlaté medaile. Tři zlaté a jednu stříbrnou medaili získal gymnasta Konrad Frey, jenž se stal nejúspěšnějším německým atletem. Hry byly ovšem negativně poznamenány nacistickou propagandou.
Alšova jihočeská galerie je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, patřící k pěti největším institucím svého druhu v České republice. Uchovává umělecká díla od 13. století až po současnou tvorbu a svou sbírkou se řadí mezi nejvýznamnější české instituce. Funguje od roku 1953 a ve svém názvu nese jméno slavného jihočeského rodáka, malíře a ilustrátora Mikoláše Alše (1852 - 1913). Od roku 1956 je hlavním sídlem galerie neogotická jízdárna zámku Hluboká, sloužící pro prezentaci stálé expozice a hlavních, převážně letních, výstavních projektů.
Návštěvníci si mohou vybrat ze širokého výběru odborných i popularizačních výstav, prezentujících vlastní sbírkové fondy i projekty vzniklé v kooperaci s externími kurátory a jinými galerijními a privátními subjekty. Výstavy i expozice AJG doplňuje bohatý doprovodný program ve formě komentovaných prohlídek, přednáškových cyklů, koncertů a filmových projekcí.
Mezinárodní muzeum keramiky. V roce 1966 rozšířila galerie svoji působnost i v rámci historické budovy bývalého Zámeckého pivovaru v Bechyni, kde je spravován odkaz řemeslné a průmyslové tradice výroby keramiky a porcelánu, kde jsou již od roku 1966 pořádána Mezinárodní keramická symposia. Wortnerův dům. V roce 1993 pro své krátkodobé výstavní projekty získala galerie i nově zrekonstruované prostory objektu zvaného Wortnerův dům, který se nachází v historickém centru Českých Budějovic (U Černé věže 22).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva