KRNAP: Skládky dřeva nejsou dětské prolézačky!

18.09.2022 20:15 | Tisková zpráva

Není nic vzácného narazit v lesích na odvozních místech na skládky dřeva. V závislosti na intenzitě těžeb mohou být i několik desítek metrů dlouhé a často bývají i více než dva metry vysoké. Je na místě zdůraznit, že složené kmeny, jakkoliv by se to mohlo zdát být bezpečné, nejsou dětskými prolézačkami a pohyb po nich může být velice nebezpečný.

KRNAP: Skládky dřeva nejsou dětské prolézačky!
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

I z toho důvodu je každá taková skládka dřeva obepnuta červeno-bílou páskou „vstup zakázán“, což doplňují i informační cedule, a lezení po nich je přísně zakázáno. V letošním roce v Krkonoších stále ještě zpracováváme nadprůměrné množství kůrovcem napadeného dřeva. Likvidujeme také poškozené dřevo na některých větrnými kalamitami postižených lokalitách. V neposlední řadě se v posledních týdnech více než obvykle zaměřujeme na vyhledávání a likvidaci nebezpečných stromů. Kromě toho probíhají i úmyslné zásahy ve prospěch změny druhové skladby krkonošských lesů.

Logistika těženého spočívá v přepravě pokácených kmenů lanovkou nebo vyvážecí soupravou na odvozní místo. Tam pro ně přijede odvozní souprava, která jednotlivé kmeny naloží a odveze k dalšímu zpracování. Ideální je, aby těžba a odvoz na sebe bezprostředně navazovaly, ale pokud není dostatek odvozních kapacit, nebo když je v jednom čase velké množství vytěžených kmenů, hromadí se dřevo na skládkách. Ty jsou v souladu s našimi směrnicemi označeny informačními cedulemi a bezpečnostní páskou s nápisem „vstup zakázán“. Bohužel se často setkáváme s poškozením tohoto označení.

Lesy Krkonoš zaujímají 80 % rozlohy Krkonošského národního parku a v současné době jsou i přes nepříznivé vlivy minulých let (kůrovec, větrné kalamity) v nejlepším stavu za posledních 200 let. I díky našem ochranářsko-lesnickému přístupu k hospodaření jsme držiteli certifikátů PEFC a FSC, které deklarují, že zdejší lesy jsou obhospodařovány šetrným způsobem. Například nejsou povoleny holoseče, používání chemických prostředků či pálení klestu v lese.

Lesy jsou postupně převáděny na věkově rozrůzněné porosty s větším podílem listnatých stromů a jedle. V budoucnu pak budou odolnější před větrnými, sněhovými a kůrovcovými kalamitami. Významný podíl dřeva zůstane v lese k zetlení, ke zvýšení druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, k obnově půdního prostředí, lepšímu zachycení vodních srážek (zmírnění povodní) a zdraví ekosystému. Přednostně jsou v lese ponechány doupné stromy jako hnízdiště ptáků. Hospodaření podle standardu FSC klade na správce lesa zvýšené nároky, je ale k přírodě odpovědnější.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

11:27 Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

Úspěšný seriál Mistři medicíny se v lednu vrací na obrazovky. Divákům nabídne třináct portrétů špičk…