Miroslav Klapka se narodil 22. prosince 1930 v Postoloprtech. Mládí prožil v jižních Čechách. Krátce po absolvování rybářské školy ve Vodňanech v roce 1950 přišel do Podkrkonoší, když se stal pstruhařem v líhni v Petříkovicích u Trutnova. Rybářské období, přerušené vojenskou službou, trvalo do roku 1955, kdy z ekonomických důvodů nastoupil do uhelných dolů v Radvanicích. Jako horník se začal angažovat ve veřejných funkcích na krajské úrovni a v roce 1963 byl nečekaně jmenován ředitelem Správy Krkonošského národního parku, kterou začal od základu budovat. V roce 1969 dosáhl odvelení sovětské vojenské jednotky pryč z rezervace na Rýchorách. V roce 1970 byl z politických důvodů z funkce ředitele odvolán a stal se opět horníkem. Na Správu KRNAP se pracovně, již jako důchodce, vrátil na léta 1991–93, jako chovatel tetřevů na záchranné stanici na Sokolce.
Průkopnické počátky Správy byly skromné – Miroslav Klapka začínal s malým týmem od nuly, aby novou instituci se spolupracovníky rychle stabilizoval, rozšířil a strukturoval. Po pouhých sedmi letech pod jeho vedením měla Správa sedm desítek zaměstnanců a výsledky ochranářské a výchovné práce se znatelně projevovaly v terénu i v myslích návštěvníků a obyvatel hor.
Miroslava Klapku charakterizovalo sebevědomí, přímost a zápal, s jakými se pustil do založení Správy KRNAP a jejího prosazení ve společnosti, s jakými čelil bezprecedentnímu poškození státní přírodní rezervace na Rýchorách okupačními vojáky a s jakými raději odešel zpět do dolů, než by se podrobil sebekritice.
Sebevědomí se u něj nijak nevylučovalo se skromností. Při setkáních se současnými pracovníky Správy KRNAP nementoroval a opakovaně zdůrazňoval, že jeho angažmá je historií a že nechce být přeceňován. Vzhledem ke zvyšujícímu se lidskému tlaku na přírodu Krkonoš pro nás však pan ředitel-zakladatel zůstává vzorem, nyní už ne jako pamětník, ale jako legenda. Bude nám chybět.
Čest jeho památce!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva