Karlovarský kraj vydal další knihy věnované přírodnímu bohatství regionu

29.12.2014 18:09 | Zprávy

Milovníci přírody se mohou těšit na druhé vydání knihy Památné stromy Karlovarského kraje, které kromě nejnovějších informací obsahuje i aktualizovanou mapu výskytu těchto vzácných dřevin. Do světa zvířat žijících ve vodě i na souši pak mohou čtenáři zavítat prostřednictvím publikace Obojživelníci a plazi Karlovarského kraje.

Karlovarský kraj vydal další knihy věnované přírodnímu bohatství regionu
Foto: Hana Čechová
Popisek: Karlovy Vary, pohled na město z výšky

„Cílem obou příruček je seznámit veřejnost s cenným přírodním bohatstvím, které se nachází u nás v regionu. První z nich vychází v nákladu 3 tisíc kusů a druhá v nákladu 2,5 tisíce kusů. Publikace jsou neprodejné a k dostání budou na Krajském úřadě Karlovarského kraje, budova C, kancelář C 231,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Václav Jakubík.

Druhé rozšířené vydání knihy Jaroslava Michálka „Památné stromy Karlovarského kraje“ seznamuje čtenáře s více než dvěma stovkami památných stromů na území našeho regionu. Vyjma vojenského újezdu Hradiště jsou zastoupeny téměř všude a jejich počet rok od roku stoupá. Nejčastěji se při procházkách krajinou můžeme setkat s dubem letním (72 kusů), lípou srdčitou (59 kusů) či lípou velkolistou (40 kusů). Krajovým specifikem je pak velký počet památných stromů, které lze označit jako „svědecké“. Vyskytují se v místech zaniklých obcí a jsou živými svědky bývalého osídlení.

Na vydání publikace „Obojživelníci a plazi Karlovarského kraje“ pracoval tým regionálních odborníků v čele s Vítem Zavadilem. První část knihy je věnována všem druhům těchto živočichů vyskytujících se na území našeho regionu. Čtenáři se tak postupně mohou seznámit se 17 druhy obojživelníků a 7 druhy plazů. Další druhy sem sporadicky pronikají nebo jsou zde vypuštěny člověkem. Ne každý ví, že náš kraj patří v tomto ohledu mezi ty druhově nejbohatší. Pro srovnání lze uvést, že například ve Velké Británii žije pouhých 6 druhů obojživelníků a 6 druhů plazů. V druhé části knihy pak autoři představují 17 nejzajímavějších lokalit pro pozorování těchto zvířat. Každá z nich je něčím unikátní, a tak čtenáři zavítají nejenom mezi rybníky nebo rašeliniště, ale například i do kaolinových dolů či pískoven. Lokality byly vybírány s ohledem na to, aby každý, kdo si knihu otevře, našel nějakou ve svém okolí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Auta

Dobrý den, četl jsem o té vaší aktivitě, jak chcete zachránit automobilový průmysl. Upřímně, myslíte, že EU ustoupí od toho nesmyslného zákazu aut se spalovacími motory? Myslíte, že je ČR na tento zákaz připravena? A chápete obavy obyčejných lidí, že prostě na elektroauta mít nebudou? Když už chce E...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Umělou inteligenci používá již 11 procent firem

7:31 Český statistický úřad: Umělou inteligenci používá již 11 procent firem

Rychlost pevného připojení k internetu v podnicích v současnosti stále roste a na vzestupu je v Česk…