Ve své přednášce se zaměřila na aktivity, jejichž financování ze strany obcí či krajů může zakládat veřejnou podporu. Kromě zvýhodněných prodejů či pronájmů majetku územních samosprávných celků to mohou být např. investice do rozvojových zón a infrastrukturní projekty, podpora kultury a cestovního ruchu, dotace na sport, dopravu, zdravotní a sociální služby, školství či vklady majetku nebo navýšení kapitálu do obecních či krajských podniků. Bílá upozornila na řadu rozhodnutí příslušných orgánů EU, ve kterých je konstatován pouze místní (lokální) účinek posuzovaného opatření a tedy neexistence veřejné podpory a možnost využití kritérií obsažených v takových rozhodnutích ze strany samosprávy při vyhodnocování přítomnosti veřejné podpory v konkrétních případech. Za koordinační orgán veřejné podpory pro oblast zemědělství, kterým je Ministerstvo zemědělství ČR, vystoupila Petra Tabery z odboru pro vztahy s EU. V obecných rysech představila hlavní agendu ministerstva a pravidla veřejné podpory v agrární oblasti.
Specifika veřejné podpory v turismu prezentovala zástupkyně Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise Graça da Costa. Podobně jako v jiných oblastech i zde platí, že pokud se nejedná o ekonomickou aktivitu nebo opatření nemá dopad na obchod mezi členskými státy nebo neposkytuje příjemci výhodu, pak se nejedná o veřejnou podporu. V případě, že se o veřejnou podporu jedná, ale je poskytnuta na základě některé z výjimek, pak ji není nutno notifikovat Evropské komisi.
Pravidla veřejné podpory v oblasti služeb obecného hospodářského zájmu prezentovala Gabriela Kinclová z ÚOHS. V uvedené oblasti sice nedošlo v poslední době ke změnám, avšak poskytovatelé při financování těchto služeb stále často chybují.
Prezentace Vojtěcha Horsáka byla věnována praktickým informacím k podpoře de minimis, kterou poskytovatelé zbytečně nadužívají a chybně ji poskytují i v případech, které nezakládají veřejnou podporu. Časté chyby souvisejí se zápisy do registru de minimis, kam poskytovatelé zapisují poskytnuté podpory pozdě, neuvádějí odkaz na nařízení nebo se snaží zápisy měnit či slučovat.
V rámci závěrečné diskuze mohli účastníci konference pokládat otázky jak zástupcům ÚOHS, tak i Evropské komise a dalším expertům, kteří objasňovali některé problematické či nejasné aspekty veřejné podpory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Budoucnost
Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková
Další články z rubriky
20:16 MHMP: Praha připravila pro občany novoroční dárek v podobě výhodných vstupů do zoo
Hlavní město opět nebude pořádat na Nový rok ohňostroj nebo videomapping, ale nabídne veřejnosti mož…
- 16:14 Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti zoo - Ovoce andělů
- 11:14 HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů
- 7:16 ČEZ: Top 10+1 českých jaderných událostí roku 2024
- 20:16 Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek
- 16:14 DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176