Lékaři si elektronicky přes systém MEDICAL NET poslali již více než 1 milion zpráv
31.10.2016 10:31 | Zprávy
Počet lékařů v Čechách, kteří mezi sebou komunikují elektronicky, rychle přibývá. Podle údajů společnosti CompuGroup Medical Česká republika (CGM) se od září 2015 meziročně zvýšil jejich počet o 10 %. Zabezpečenou elektronickou komunikaci umožňuje systém MEDICAL NET, který využívá v současné době přes 2 000 lékařů z ambulantního i nemocničního sektoru. Ti si mezi sebou vyměnili již více než 1 milion zpráv.
reklama
Díky MEDICAL NETu mohou například lékaři v nemocnicích nebo na odborných pracovištích zaslat nález pacienta, nebo lékařskou zprávu rovnou praktickému lékaři. „Není přípustné, abychom nálezy k rentgenovým snímkům posílali lékařům formou emailu. Důvěrná data je nutné chránit a využívat k tomu nástroj, který bezpečně a rychle dodá nálezy lékařům, a který od nich naopak získá elektronické žádanky,“ uvádí MUDr. Vladimír Palička ze společnosti Rentgen Písek s.r.o. a dodává: „Síť spolupracujících lékařů v systému MEDICAL NET se postupně rozšiřuje a dnes odesílám cca 500 nálezů měsíčně. Často se mě pacienti ptají po papírovém nálezu, který by mohli odevzdat svému ošetřujícímu lékaři. Jsou však překvapeni, že nález má již jejich lékař ve svém počítači.“
Od zavedení systému MEDICAL NET do září 2016 si přes něj lékaři v České republice poslali celkem 1 267 172 zpráv. Jen ve třetím kvartálu letošního roku si jich vyměnili 176 284. Kromě ambulancí, nemocnic, radiologických oddělení a klinik systém využívají také laboratoře. „Lékaři následují trendy stejně jako ostatní. Elektronická komunikace jim může při jejich vytíženosti mnoho procesů ulehčit a ušetřit čas. V důsledku pak mohou mít více času na pacienta,“ říká Jan Hlaváček, General Manager ambulantních informačních systémů CompuGroup Medical a dodává: „Jemu pak lékař může elektronickou cestou zaslat výsledky z vyšetření, čímž mu zajistí přístup k jeho vlastním zdravotnickým záznamům.“
Společnost CGM zaznamenala ke konci září již 2 136 uživatelů systému MEDICAL NET, což je o 55 % více než před dvěma lety (konec září 2014). V letošním roce si lékaři vyměnili 351 612 zpráv.
Systém MEDICAL NET v České republice používají renomovaná pracoviště jako laboratorně diagnostické centrum PREVEDIG, laboratoře synlab czech, AeskuLab a Euroclinicum, Rentgen Písek, SPEA Olomouc nebo Fakultní nemocnice Ostrava. Elektronicky komunikují mj. praktičtí lékaři v Pardubicích, Písku, Chomutově, Kuřimi, v Hlinsku, Plzni, Českých Budějovicích a další.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.