Lesy ČR podporují výzkumné projekty, uplatnitelné v praxi

19.06.2023 22:03 | Tisková zpráva

Vědecké projekty uplatnitelné v lesnické praxi každoročně finančně podporují Lesy České republiky prostřednictvím své Grantové služby. Až 120 milionů korun na ně podnik vyčlenil v letech 2023 až 2029 a prioritní témata právě zveřejnil v nové koncepci aplikovaného výzkumu.

Lesy ČR podporují výzkumné projekty, uplatnitelné v praxi
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

„Je třeba propojovat teorii s praxí a řešit aktuální i dlouhodobější lesnické problémy a témata pomocí aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací. Řada z nich je v současné době spojená s péčí o lesní ekosystémy čelící klimatické změně, ale soustředíme se i na praktické zdokonalení technik a technologií. Výstupy jsou veřejné a rádi je sdílíme,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR. Podnik projekty buď zcela financuje, nebo se na nich partnersky podílí s dalšími akademickými a jinými vědeckými institucemi.

Koncepce aplikovaného výzkumu Grantové služby Lesů ČR (ZDE) vypovídá o strategickém směřování vědy, výzkumu, vývoje a inovací podniku. Témata k řešení výzkumných úkolů se zpravidla vyhlašují v dubnu a v říjnu, v naléhavých případech i mimo uvedené termíny. Náměty k řešení může předložit odborná i široká veřejnost včetně pracovníků Lesů ČR. Koncepce vychází z aktuálních dokumentů, jako je Adaptační strategie Lesů ČR na klimatickou změnu do roku 2030 a Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství.

K prioritním zkoumaným tématům definovaným v koncepci patří zmíněná adaptace lesů na klimatickou změnu, ochrana lesa před škůdci a zvěří, vodohospodářská opatření, ekonomika Lesů ČR, technika a technologie i mimoprodukční funkce lesa. „Otevíráme tak rámcový výčet možností k?podání námětů na projekty, které vycházejí z požadavků provozu,“ doplnil Šafařík.

Mezi projekty, které Lesy ČR prostřednictvím Grantové služby v posledních letech podpořily, patří například aplikace Klíšťapka odhalující četnost výskytu klíšťat v regionech, monitoring biodiverzity a ekologických změn lužních lesů a luk v oblasti soutoku řek Dyje a Moravy nebo například různé formy postupů obnovy lesa na kalamitních holinách pomocí introdukovaných dřevin v reakci na klimatické změny.

Více se dočtete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce vybudovala v Dětmarovicích moderní transformovnu za 630 milionů korun

16:14 ČEZ Distribuce vybudovala v Dětmarovicích moderní transformovnu za 630 milionů korun

Společnost ČEZ Distribuce uvedla do provozu novou moderní transformovnu 110/22 kV v Dětmarovicích. V…