Ministr školství Marcel Chládek předal ve Velké aule Karolina jmenovací dekrety novým profesorům a profesorkám. Osobně je převzalo 54 ze 64 jmenovaných, z toho devět žen. Dekrety podepsal prezident Miloš Zeman, ale slavnostního ceremoniálu se kvůli jiným povinnostem nezúčastnil.
Ministr Chládek připomněl náročnost profesorského řízení. "Prokázali jste, že jste ve vědecké i pedagogické činnosti na mezinárodní úrovni," řekl v úvodním proslovu. Profesoři jsou podle něj ti, kdo budou výchovou dalších elit národa směřovat Českou republiku kupředu.
Mezi jmenovanými má největší zastoupení Univerzita Karlova v Praze (19 nových profesorů). Sedm nových držitelů tohoto titulu mají pražské České vysoké učení technické a brněnská Masarykova univerzita, šest profesorů prošlo řízením na Vysokém učení technickém v Brně. Z naší univerzity převzal osobně jmenovací dekret profesor Miroslav Černík.
Profesor Miroslav Černík je ředitelem pro výzkum a vedoucí oddělení nanomateriálů v přírodních vědách na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL. Profesorskou přednášku na téma „Železo a jeho využití pro čištění vod“ přednesl před Vědeckou radou Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL dne 27. listopadu 2013 a před Vědeckou radou Technické univerzity v Liberci dne 26. května 2014. Je jmenován profesorem v oboru Aplikované vědy v inženýrství.
S platností od 19. září má právo používat titul profesora také Petr Kratochvíl z naší fakulty umění a architektury. Profesorskou přednášku přednesl před vědeckou radou Fakulty architektury ČVUT Praha. Byl jmenován profesorem v oboru Dějiny architektury a ochrana památek. Dnešního ceremoniálu se nezúčastnil.
Slavnostního ceremoniálu se v talárech zúčastnili rektoři veřejných vysokých škol, včetně rektora naší univerzity Zdeňka Kůse. Nechyběli ani předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková, předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer a předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Do Karolina přišel také kardinál Dominik Duka.
Procedura jmenování profesorů je ostře sledovaná od jara 2013, kdy prezident Zeman dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu kvůli jeho údajně nevhodnému chování na veřejnosti. Uvažovalo se o tom, že by tato pravomoc přešla z prezidenta na ministra školství nebo předsedu Senátu, ale rektoři si přáli současný stav zachovat.
V novele vysokoškolského zákona, která by měla v lednu zamířit do vlády, se tak nadále počítá s tím, že bude profesory podpisem na dekretu jmenovat prezident. Zeman si však při listopadovém setkání s ministrem Chládkem vymiňoval, že bude mít právo se ve výjimečných případech ke kandidátům na profesuru vyjadřovat. V zákoně však tato dohoda explicitně uvedena není. Senátor a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl dnes v České televizi odmítl politizaci jmenování profesorů. Prezident by podle něj neměl zasahovat do odborného hodnocení na akademické půdě.
Nové profesory navrhují vědecké a umělecké rady vysokých škol. O profesuru se může ucházet člověk, který už má docentský titul a prokáže odpovídající kvalifikaci. K dnešnímu dni je na naší univerzitě v pracovním poměru 71 profesorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva