Ambiciózní projekt přinese nový pohled na spojení minulosti a budoucnosti a posílí pozici Prahy jako kulturního epicentra. Rada hl. m. Prahy v minulých týdnech schválila navýšení investic v oblasti kultury. Mezi nimi je i rekonstrukce Defourského paláce na Florenci za 751 300 000 Kč.
„Záchrana Desfourského paláce je naprosto klíčová jak pro budoucnost této budovy, tak pro budoucí novou formu multifunkčního kulturně-muzejního prostoru, který zde má vzniknout a který nemá v Česku obdoby. Tento projekt přinese nejen nové výstavní prostory, které Muzeum Prahy potřebuje, ale i interaktivní zázemí, které propojí historii s moderními přístupy ke vzdělávání a kultuře. Věřím, že Desfourský palác se stane centrem pro rodiny s dětmi i zahraniční návštěvníky, a přinese tak do Česka svěží kulturní vítr ve stylu skandinávských otevřených knihoven,“ uvedl pražský náměstek pro kulturu, cestovní ruch, výstavnictví, péči o památky, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil.
V současné době se připravuje architektonická studie pod vedením architekta Jakuba Cíglera, ta byla měla být hotova do konce letošního roku. Palác se nachází v nevyhovujícím stavu a na základě vyjádření odborného statika do něj platí zákaz vstupu. Rekonstrukce je pro Muzeum Prahy absolutní prioritou.
„Naše vize pro přestavbu Defourského paláce jde ruku v ruce s novou vizí Muzea Prahy. Vytvoříme zde interaktivní prostor, citlivě a přirozeně začleněný do vznikající moderní čtvrti na Florenci. Architektonický projekt Jakuba Cíglera bude navržen tak, aby pomohl vzniku moderního multifunkčního prostoru konkurujícího úrovni mezinárodních muzeí, místa vhodného pro poznávání historie, současnosti i budoucnosti Prahy všemi smysly a zároveň poskytneme návštěvníkům science centrum, kam se mohou vracet a pokaždé získat nové znalosti a zážitky,“ říká Ivo Macek, ředitel Muzea Prahy, a dále k projektu dodává: „Převzali jsme 3 000 metrů čtverečních historické budovy, kam pozveme po její renovaci a otevření nejen rodiny s dětmi, ale bude atraktivní i pro zahraniční návštěvníky – především s ohledem na vznikající železniční uzel na cestě z letiště do centra na Masarykově nádraží.“
V paláci vzniknou výstavy a expozice zajímavé především pro rodiny s dětmi, vzdělávací programy a prostor pro vědu, přírodu, historii a kulturu. V trojpatrovém domě bude též rekonstruován půdní prostor, který nabídne unikátní nově vybudovaný výhled na Prahu, restauraci a prostor pro krátkodobé pronájmy. Taktéž se sem přesune administrativní část muzea, která je v současnosti umístěná v objektu Kožná, čímž muzeum konsoliduje náklady.
Projekt počítá s organickým začleněním nárožního domu do připravovaného prostoru nové čtvrti podle konceptu Florenc 21 a reflektuje dynamický rozvoj této části Prahy, včetně skutečnosti, že zde vznikne železniční spojení mezi letištěm a Masarykovým nádražím, což z tohoto místa učiní klíčovou destinaci i pro zahraniční návštěvníky.
Při rekonstrukci bude fasáda opatřena ochrannou sítí, čímž se zajistí jak ochrana památky, tak bezpečnost kolemjdoucích, což je zásadní i vzhledem k současnému havarijnímu stavu budovy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva