MZK se zapojila do mezinárodní kulturního hackathonu Coding da Vinci

10.10.2021 10:00 | Tisková zpráva

Kulturní hackathon pro otevřená digitální kulturní data Coding da Vinci Ost3, který se pod záštitou Saské státní knihovny - Státní a univerzitní knihovny Drážďany (SLUB) poprvé uskuteční v roce 2022, zavítá do příhraničního trojúhelníku Německa, Polska a České republiky a spojí aktéry z oblasti kultury a technologií.

MZK se zapojila do mezinárodní kulturního hackathonu Coding da Vinci
Foto: mzk.cz
Popisek: Moravská zemská knihovna - logo

Cílem je překročit stávající hranice mezi kulturou a technologiemi, více propojit instituce a odborníky z oblasti programování, designu a her v příhraničním trojúhelníku, rozvíjet nové přístupy k našemu kulturnímu dědictví a ukázat širokému publiku možnosti, které otevřená kulturní data nabízejí. Projekt byl zahájen minulý týden, zapojené kulturní instituce se poprvé virtuálně setkají 5. a 7. října. 

Knihovny, archivy, muzea a památkové instituce disponují cennými informacemi zachycenými ve starých tiscích, rukopisech, archiváliích, obrazech, uměleckých dílech nebo dokonce v předmětech denní potřeby. 12. – 13. 2. 2022 se sejdou němečtí, čeští a polští vývojáři a zástupci všech zapojených kulturních institucí, aby společně vyvíjeli kreativní softwarové produkty. Výsledkem mohou být aplikace, webové stránky, aplikace pro virtuální realitu a rozšířenou realitu, vizualizace dat a hry, které nabídnou veřejnosti novou, zajímavou formu zpřístupnění kulturního dědictví. Na přípravu prototypů je sedm týdnů. Na začátku dubna pak budou výsledky prezentovány veřejnosti a odborná porota vybere vítěze hackathonu. Kromě MZK a SLUB je do projektu zapojená například Vratislavská univerzita z Polska, uskupení Schlösserland Sachsen nebo Státní umělecké sbírky Drážďany.

Johanna Jahn z projektového týmu Digital Collection Management Saské státní agentury pro muzea (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) k tomu uvádí: „Považuji za vzrušující, že se v rámci hackathonu spojují instituce ze tří zemí, aby znovu objevily sbírkové poklady. Pro saská muzea je to dobrá příležitost otevřít své sbírky, vyzkoušet nové formáty a získat zcela jiný pohled na možnosti opětovného využití digitalizovaných sbírkových fondů."

„Podobného hackathonu se účastníme poprvé, i když jsme o podobném využití našich digitalizovaných sbírek uvažovali již delší dobu. Můžeme nabídnout zajímavé soubory digitalizovaných grafik a historických map, včetně ceněné Mollovy mapové sbírky, nebo ucelené virtuální sbírky dokumentů k historii Brna. Těšíme se, že díky tomuto projektu může vzniknout něco zajímavého nejen pro naše čtenáře, ale pro širokou veřejnost, což třeba zvýší povědomí o kulturním bohatství, o které se staráme,“ komentuje zapojení do projektu Coding da Vinci Petr Žabička, náměstek ředitele MZK.

Projekt Coding da Vinci v Německu probíhá od roku 2014 a od roku 2019 je financován Německou spolkovou kulturní nadací. Do různých kulturních hackathonů se zde zapojilo přibližně 2000 účastníků, kteří na základě stovek datových souborů z téměř 300 kulturních institucí vytvořili řadu inovativních aplikací – od pexesa až po aplikace s rozšířenou realitou nebo online únikovou hru. Zájemci z řad vývojářských firem, designerů či herních studií se mohou hlásit přes webové stránky projektu.

Coding da Vinci - The Culture Hackathon je financován z programu Kultur Digital německé Spolkové kulturní nadace jako společný projekt Německé digitální knihovny, Výzkumného a kompetenčního centra pro digitalizaci v Berlíně (digiS), Nadace Open Knowledge Německo a Wikimedia Německo. Coding da Vinci Ost³ 2022 je rovněž podporováno Státním programem digitalizace pro vědu a kulturu Svobodného státu Sasko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslanecká sněmovna: Sametový listopad 1989 - výstava fotografií

13:28 Poslanecká sněmovna: Sametový listopad 1989 - výstava fotografií

Výstava fotografií Karla Čtveráčka připomíná v Poslanecké sněmovně pětatřicáté výročí sametové revol…