Dále byly diskutovány bezpečnostní aspekty související s provozem, výcvik pilotů a pozemního personálu, požadavky na nemovitou infrastrukturu a příležitosti pro zapojení firem českého obranného průmyslu. Zástupci vyjednávacího týmu se též se sešli s představiteli společnosti Lockheed Martin, která letouny F-35 vyrábí.
„Jednání ve Spojených státech přineslo detailnější poznatky zejména o možnostech a flexibilitě financování tohoto významného projektu. Se zástupci amerických vládních agentur a amerického obranného průmyslu jsme dále diskutovali detaily možného pořízení a provozu letounů z hlediska bezpečnosti či přípravy infrastruktury. Nadále platí, že usilujeme o nejvýhodnější podmínky pro Českou republiku,“ shrnula návštěvu vedoucí vyjednávacího týmu vrchní ředitelka sekce ekonomické Blanka Cupáková.
S cílem podpořit průmyslovou spolupráci v souvislosti s projektem F-35 se vedoucí vyjednávacího týmu také na zastupitelském úřadu ve Washingtonu setkala s českými ekonomickými diplomaty ze Severoamerického obchodně-ekonomického týmu.
Vyjednávání o možném pořízení letounů páté generace probíhá na základě vládního rozhodnutí z července 2022. Vláda ČR tím reagovala na zhoršující se bezpečnostní prostředí způsobené invazí Ruské federace na Ukrajinu, která vypukla téměř před rokem. Modernizace techniky a vybavení Armády České republiky je v důsledku současných i budoucích konfliktů naprosto nezbytná.
Nejpozději 1. října 2023 bude ministryně obrany Jana Černochová informovat vládu o dojednaných základních parametrech možného pořízení a provozu letounů F-35. Na základě toho následně vláda rozhodne, zda si Česká republika tyto letouny pro zabezpečení suverenity svého vzdušného prostoru pořídí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva