„Vy všichni, kteří jste tu dnes nastoupili, jste odvedli kus dobré práce a důstojně jste splnili spojenecké závazky, ke kterým se Česká republika přihlásila. Za to vám všem děkuji a přeji vám mnoho úspěchů při plnění dalších úkolů, ať už doma či v zahraničí,“ řekla nastoupeným vojákům a policistům náměstkyně Suchoňová.
Policisté a vojáci na misi spolupracují
Poznamenala, že na Vítkově nastoupili policisté a vojáci společně zejména proto, že odborné kurzy a další výcvik organizují v těsné součinnosti s vojenskými policisty.
Generálmajor Jiří Verner mimo jiné řekl, že je spokojený, protože se ze všech těchto misí vojáci vrátili v pořádku ke svým blízkým: „Děkuji vám za podporu, kterou dáváte těm, kteří působí daleko od domova. Bez vaší pomoci by to zkrátka nešlo a my bychom nemohli plnit úkoly s takovou kvalitou, na kterou jsou naši spojenci už zvyklí,“ zmínil v projevu generál Verner.
Ocenění a medaile
Medaile Za službu v zahraničí převzalo patnáct vojáků 10. jednotky CASA, kteří plnili úkoly na Sinajském poloostrově v Egyptě a tři čeští důstojníci začlenění do struktury mezinárodního štábu velitelství mise Multinational Force and Observers (MFO).
Ocenění dále obdrželi vojenští pozorovatelé stabilizační mise OSN MINUSMA působící v Mali a mírové mise OSN MINUSCA působící na území Středoafrické republiky. Medaile dostali také čtyři příslušníci výcvikové jednotky Policie České republiky, kteří byli nasazeni na území Iráku.
Vybraným vojákům náměstkyně Suchoňová udělila také Záslužné kříže ministra obrany ČR, Čestné odznaky AČR Za zásluhy a věcné dary.
- Na základě žádosti Egypta a mezinárodní organizace dohlížející na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem působí od listopadu 2009 tři důstojníci Armády České republiky v operaci Multinational Force and Observers.
- Od 4. listopadu 2013 v misi slouží jednotky leteckého kontingentu - letecký a pozemní personál AČR s letounem CASA C-295M. Jejich úkolem je monitorovat situaci nad egyptsko-izraelskou hranicí společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu, zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO.
- V současné době působí v MFO na 1660 příslušníků ozbrojených sil dvanácti zemí, více než 170 civilních pracovníků a téměř 500 dodavatelů.
- Dva příslušníci 2. jednotky AČR v sestavě Úkolového uskupení DEU – MINUSMA Mali byli nasazeni v operaci OSN MINUSMA Mali, která vznikla z důvodu zajištění bezpečnosti a pomoci vládě tohoto středoafrického státu. Vojáci pracovali ve štábu mise a pomáhali s udržováním stabilního bezpečného prostředí v zemi.
- Šest měsíců v Iráku strávili příslušníci třetí výcvikové jednotky Policie České republiky, kteří se tam podíleli na výcviku Irácké policie. Mise začala v roce 2017 po dohodě mezi Ministerstvy vnitra ČR a Itálie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva