Ministerstvo spravedlnosti: Například o přístupu zejména k zranitelným osobám jednali ministři zemí EU

21.07.2023 22:03 | Tisková zpráva

Ve španělském Logroňu jednali 20. - 21. července ministři spravedlnosti a vnitra. Usnadnění přístupu ke spravedlnosti zejména zranitelným osobám, pomoc obětem trestných činů a boj proti organizovanému zločinu byla hlavní téma zasedání. Českou republiku zastupoval Karel Dvořák, náměstek ministra spravedlnosti.

Ministerstvo spravedlnosti: Například o přístupu zejména k zranitelným osobám jednali ministři zemí EU
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Přístup ke spravedlnosti je klíčovým prvkem právního státu. Odstraňování bariér, fyzických, technologických i mentálních, by mělo být standardem v demokratických státech. Evropská unie i členské státy proto podnikají celou řadu aktivit, které mají zranitelným osobám usnadnit přístup ke spravedlnosti. Nejčastěji byla zmiňována elektronizace justice, která by však neměla vytvářet nové překážky těm, kteří k moderním technologiím nemají přístup, nebo je pro své postižení nemohou plně využívat.

Vzdělávání právních profesionálů ve specifických dovednostech je rovněž stěžejním prvkem. Nedávno předložený legislativní balíček EU na ochranu zranitelných dospělých osob v přeshraničních situacích, byl členskými státy obecně vítán.

„V ČR probíhá řada aktivit, které mají za cíl usnadnit přístup ke spravedlnosti osobám se specifickými potřebami. Kromě ryze praktických záležitostí, jako je bezbariérový přístup do budov, je zásadní cílené vzdělávání justičních profesionálů, elektronizace justice na národní i evropské úrovni či dostupnost tlumočení a překladů např. pro neslyšící či hluchoslepé osoby. Ještě složitější postavení mají zranitelné osoby v přeshraničních situacích, proto ČR podporuje aktuální návrh nařízení o mezinárodní ochraně zranitelných dospělých osob,“ uvedl za ČR Karel Dvořák.

Všechny členské státy se shodly na nutnosti podporovat posílení práv obětí trestných činů. Vedle solidního právního základu, ke kterému přispívá i aktuální unijní legislativa, je třeba především dbát na praktické naplňování práv.

Důležitou roli hraje informovanost obětí o možnostech, které jim soudní systémy členských států nabízejí. Digitalizace a vzdělávání profesionálů pracujících s oběťmi mohou přispět k tomu, aby se obětem dostalo adekvátní pomoci. „Bylo by užitečné, kdyby vznikly nové možnosti trvalého financování ze strany EU projektů pro podporu obětí trestních činů,“ uvedl v rámci svého vystoupení pan náměstek Dvořák.

Během pracovního oběda si ministři vyměňovali zkušenosti s bojem proti organizovanému zločinu, zejména s přihlédnutím k nástrojům pro vyšetřování zahrnující kryptoměny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

7:14 České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

Tento týden uplynulo 20 let od vytvoření posledního českého železničního rychlostního rekordu 237,04…