Konference bude probíhat formou moderovaných diskusních bloků. Debatujícími budou ministři a další představitelé resortů zapojených do projektů ekonomické diplomacie, ředitelé agentur na podporu exportu a investic, předsedové nejvýznamnějších podnikatelských reprezentací, sektorových organizací či asociací, finančních institucí, renomovaní ekonomové, zástupci institucí na podporu vědy, výzkumu a inovací a soukromého sektoru.
Česká republika patří k nejotevřenějším ekonomikám a podíl vývozu zboží na našem HDP dlouhodobě dosahuje až 80 %. Význam českého exportu byl během pandemie ještě umocněn propadem domácí spotřeby v oblasti zboží i služeb. Náš vývoz více než kdy jindy plní funkci tahouna české ekonomiky. Proto je podpora českých firem na zahraničních trzích jednou z priorit Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek bude v den zahájení porady na jednání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku. V úterý se sejde se všemi ekonomickými diplomaty, kteří do Prahy přijeli, osobně a probere s nimi priority a úkoly pro českou ekonomickou diplomacii pro nadcházející rok. Téhož dne na konferenci ekonomických diplomatů vystoupí také místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček, který se ve svém vystoupení bude věnovat mj. Hospodářské strategii České republiky.
Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa se zúčastní diskuzního bloku o restartu ekonomiky, obchodu, cestovního ruchu a kultury. Tento blok začíná v pondělí 21. června od 10:15 hodin. Martin Tlapa bude společně s náměstkem ministra kultury Jiřím Vzientekem, ředitelem agentury CzechTourism Janem Hergetem a s dalšími řečníky diskutovat o tom, co znamenal COVID pro českou ekonomickou diplomacii, jaké jsou hlavní výzvy pro českou ekonomiku a české firmy, o pozvolném restartu cestovního ruchu v České republice a dalších tématech.
Součástí porady bude také blok věnovaný prioritám předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Česká republika se svého historicky druhého předsednictví ujme 1. července 2022.
Svou účast potvrdili prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radek Špicar, bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, hlavní ekonomika Raiffeisenbank Helena Horská a mnoho dalších.
Cílem konference je zprostředkovat ekonomickým diplomatům českých ambasád v zahraničí informace o novinkách a prioritách v oblasti prosazování českých ekonomických zájmů v zahraničí, aktuální ekonomické situaci České republiky a jejím výhledu, zhodnocení spolupráce jednotlivých resortů zapojených do podpory vnějších ekonomických vztahů a nabídnout pohled českých firem na formy státní podpory exportu. Nedílnou součástí je zhodnocení celoroční práce ekonomických diplomatů. Ve středu 23. – pátek 25. června proběhnou konzultace ekonomických diplomatů s exportními firmami.
Vzhledem k přetrvávajícím sanitárním opatřením se konference bude konat v „hybridní formátu“,tzn. část ekonomických diplomatů se jí zúčastní distančně on-line. Přímý přenos konference přímo z Velkého sálu Černínského paláce bude možné sledovat v pondělí 21. června 2021 od 8:00 hodin na Facebookovém profilu Ekonomické diplomacie (ZDE), případně ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva