„Pravidelný audit za účasti všech poskytovatelů i plátců zdravotní péče umožňuje včas podchytit vývojové trendy, odhalit medicínské i organizační nedostatky a hlavně navrhnout opatření, která by případné chyby v budoucnu eliminovala,“ vysvětluje Jiří Martinek, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví. „Tyto rozbory ukazatelů porodnické a novorozenecké péče v regionu prokazatelně přinesly významné zlepšení kvality poskytované péče. Proto v těchto auditech chceme pokračovat i v následujících letech,“ dodává náměstek Jiří Martinek.
Moravskoslezský kraj podporuje Perinatologický program vlády České republiky, jehož základním požadavkem je koncentrace všech závažných těhotenských i novorozeneckých patologií v centrech intenzivní (Fakultní nemocnice Ostrava) nebo intermediární (Městská nemocnice Ostrava) porodnické a novorozenecké péče. „Především centra intenzivní péče jsou vybavena velmi nákladnou přístrojovou technikou, která zajistí dokonalou diagnostiku, léčbu a následnou péči těhotným, rodičkám i novorozencům. Nezralé děti, které se v těchto centrech narodí, mají mnohonásobně vyšší šanci na zdravý vývoj než děti porozené v běžných porodnických zařízeních,“ sdělil Vít Unzeitig, zástupce přednosty gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava.
Je důležité, aby se vysoce rizikové těhotné ženy dostaly do center co nejdříve. Při bezprostředním ohrožení života rodičky nebo plodu je však třeba porodit co nejdříve v nejbližší porodnici. Nezralého novorozence pak převáží na specializované pracoviště nový sanitní vůz, který loni převzala od Moravskoslezského kraje Zdravotnická záchranná služba MSK. Sanitka pro přepravu novorozenců je vybavena moderním inkubátorem a technikou, která zajišťuje bezpečný převoz nezralého novorozence.
Zatímco v roce 2012 bylo v perinatologickém centru FN Ostrava porozeno jenom 76 procent novorozenců, narozených v moravskoslezském regionu, s hmotností pod 1 500 gramů, o čtyři roky později to bylo již 91 procent. Těchto malých a nezralých dětí se v kraji ročně narodí až 150, dalších zhruba 800 novorozenců pak po porodu neváží ani 2 500 gramů. I o tyto děti je třeba se náležitě postarat a nepodcenit možná, často skrytá zdravotní rizika.
Počet porodů v kraji se v posledních čtyřech letech zásadně nemění (zhruba 11 200 ročně, z toho přes 300 dvojčat), jejich rozdělení do porodnic má však výrazný vývoj. Nejvíce přibývá porodů v ostravské Fakultní nemocnici (přes 2 300 porodů), přes tisíc porodů ročně mají i porodnice na Fifejdách, ve Vítkovicích, Opavě a Frýdku – Místku. V nemocnicích, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, se loni narodilo 5 118 dětí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva