Národní muzeum dostalo olympijskou pochodeň z Pchjongčchangu

17.03.2019 7:36 | Zprávy

Slovenský olympijský a športový výbor dnes věnoval do sbírek Historického muzea Národního muzea pochodeň z XXIII. zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu.

Národní muzeum dostalo olympijskou pochodeň z Pchjongčchangu
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Tento unikátní předmět symbolicky převzal generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš od generálního sekretáře Slovenského olympijského a športového výboru Jozefa Liby.

Darovaná pochodeň je dlouhá 700 mm, což symbolizuje nadmořskou výšku Pchjongčchangu a nese symboliku XXIII. olympijských her, stejně jako místa jejich pořádání. Vedle toho akcentuje i sjednoceného ducha sportů – spojení závodů, národů, náboženství, genderu a kultur, stejně jako propojení pěti kontinentů. Pochodeň byla navržena korejským designérem Young Se Kimem, který ji koncipoval tak, aby uchovala olympijský oheň při každém počasí.  Ten na konci štafety v Pchjongčchangu zapálila jihokorejská krasobruslařka Kim Ju-na. Společně získalo Česko a Slovensko na XXIII. olympijských hrách v Jižní Koreji 10 medailí (7 čeští sportovci a 3 slovenští sportovci), jedná se o 7. zimní olympijské hry, kdy obě reprezentace působily odděleně.

Olympijská pochodeň je nedílnou součástí štafety, která dopravuje již od roku 1936 olympijský oheň, a tím i olympijskou myšlenku z řecké Olympie na konkrétní místo konání her. Dar od Slovenského olympijského a športového výboru doplňuje kolekci pochodní Oddělení dějin sportu a tělesné výchovy Historického muzea, z nichž nejstarší pochodeň pochází právě ze zmiňované štafety v roce 1936, nejmladší pak z olympiády v roce 2010 ve Vancouveru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Právě vyšla Statistická ročenka 2024

22:03 Český statistický úřad: Právě vyšla Statistická ročenka 2024

Český statistický úřad dmes vydal Statistickou ročenku České republiky 2024. Jde již o 32. svazek ne…