Česká republika je podle nedávno zveřejněné studie Světové banky s názvem Doing Business Report 2013, která hodnotí podmínky pro podnikání v 185zemích světa na 65. příčce. Česko si tak pohoršilo o jedno místo oproti loňsku. Celkově došlo dle studie k výraznému zhoršení podmínek pro podnikání po celém světě. Nepříliš přátelské podnikatelské prostředí či složité podmínky při založení nové firmy potvrzuje i Nová společnost s.r.o., která se na www.novaspolecnost.cz zabývá prodejem takzvaných ready-made společností.
Česká republika se umístila až na pětašedesátém místě. Postavení se za pět let změnilo minimálně. Vynikáme v registraci nemovitostí, slabou stránkou je složitost činností vedoucích k zahájení podnikání, doba a nákladnost připojení k elektrické síti. Daňový systém je stále příliš složitý.
Před Českem jsou dle studie země jako Ghana, Bělorusko, sousední Slovensko či Polsko. Přední místa uhájily země Singapur, Hongkong (nejvíce globalizované ekonomiky na světě). „Vedou díky minimálním obchodním překážkám a regulacím. Administrativa přitom umožňuje v těchto zemích firmám a podnikatelům věnovat skoro veškerý čas podnikání,“ míní Aleš Frank z Nové společnosti. Třetí příčku obhájil Nový Zéland. Elitní desítku dle nejnovější studie tvoří dále USA, Dánsko, Norsko, Velká Británie, Korea a nově i Gruzie a Austrálie. První osmička zůstala oproti loňskému roku nezměněna.
Skokanem roku jsou Seychely, propadákem je Grenada
Kdyby se vyhlašoval „skokan roku“ určitě by cenu dostaly Seychely. Oproti loňskému žebříčku si polepšily o 29 pozic na celkové 74. místo. Naopak propadák roku hlásí Grenada, která spadla o celých 27 pozic na místo s číslem 100. „Výrazně si polepšilo také Polsko, a to díky reformám. Ty v zemi zjednodušily podnikání v oblastech jako zakládání firem, při platbě daní i ve věci hladšího řešení insolvenčních řízení,“ míní Frank z www.novaspolecnost.cz. Mezi další země, které si výrazně celosvětově polepšily, patří i Řecko, Arménie či Kosovo.
Do žebříčku výrazně promluvilo také zakládání ready-made firem. Ačkoli má Česko stále jedno z nejhorších podnikatelských prostředí na světě, zájem o ready-made společnosti se neustále zvyšuje. „Meziroční nárůst činil letos 8 %, došlo i k výraznému prodeji oblíbených evropských společností Societas Europaea (SE). Prodalo se jich loni o 7 % více než v předchozím roce,“ uvádí Aleš Frank z www.novaspolecnost.cz.
Celkové číslo je však ovlivněno i tím, že v České republice v minulém roce vzniklo zatím nejméně společností za posledních pět let. Podnikatelé totiž vnímají zakládání negativně kvůli časové, administrativní i finanční náročnosti. Zájem cizinců, kteří naopak volí jako sídlo firmy raději Českou republiku, roste. Podle Aleše Franka se jedná o zvýšení oproti loňskému roku zhruba o 8 %.
Skandinávie drží pozici
Dobré příležitosti i zázemí pro podnikání nabízí země Skandinávie. Ať už jde o Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko či Island. Stále se drží v první patnáctce států s nejlepšími podmínkami pro podnikání navzdory vysoké daňové zátěži. Pomáhá tomu fungující soudnictví, jednoduché a srozumitelné zákony, nízká korupce i provázanost státní správy s veřejností díky internetu.
Jak jsme si stáli loni?
V loňské studii Česká republika obsadila 64. pozici. Polepšila si tak ze 70. místa z předchozího roku. Vše díky reformám ve formě zjednodušení a snížení daňového zatížení podnikatelů. Došlo k urychlení registrací nemovitostí díky digitalizaci.
Hodnotící kritéria
Všechny země byly hodnoceny v deseti klíčových kategoriích ovlivňující podmínky pro byznys a podnikání. Hodnocení bylo provedeno za období červen 2011 až květen 2012.
Patří mezi ně nízká regulace, vysoká svoboda, fungující justice, přátelská veřejná zpráva, minimální korupce. Dále se hodnotí, zdali jsou daně nízké či vysoké a jestli jsou srozumitelné. Mezi zeměmi které výrazně zlepšily tyto parametry oproti předchozímu roku, patří Srí Lanka, Srbsko, Kostarika, Kazachstán, Uzbekistán či Ukrajina.
Letos se jedná v pořadí již o desáté vydání studie. Světová banka a Mezinárodní finanční korporace (IFC) v ní hodnotí podmínky, za kterých funguje v jednotlivých státech malé a střední podnikání. Jednotlivá kritéria na hodnocení pro Českou republiku:
- Zahájení podnikání (Česko na 140. místě)
Při zahájení podnikání se hodnotí: počet nutných administrativních úkonů, které musí podnikatel provést, doba trvání než se všechny administrativní požadavky na jednotlivých úřadech a institucích vyřídí, náklady spojené se založením podnikání a minimální požadovaný kapitál (v % z hrubého národního důchodu na obyvatele).
- Zřízení skladu (Česko na 74. místě)
Ve studii se sledují nutné legislativní postupy, čas a náklady spojené s vybudováním skladu, včetně získání všech potřebných licencí a povolení.
- Přístup k elektřině (Česko na143. místě)
Zde se hodnotí všechny úkony potřebné pro získání trvalého připojení podniku na elektřinu. Počítá se čas, administrativní náročnost a celkové náklady.
- Registrace nemovitosti (Česko na 27. místě)
Hodnotí se lehkost, s jakou si mohou firmy zajistit práva k nemovitostem. Hodnocen je počet nutných úkonů spojených s převodem vlastnických práv k nemovitosti, čas a náklady spojené s registrací vlastnictví na požadovaných úřadech.
- Získání úvěru (Česko na 53. místě)
Hodnotí se dostupnost úvěru, zákonná práva věřitelů a vymahatelnost dlužné částky. Přístup k finančním informacím pomocí veřejně sdílených rejstříků nebo úřadů.
- Ochrana investorů (Česko na 100. místě)
V uvedeném bodě se sledují tři důležité prvky ochrany investorů: průhlednost transakcí, právní ochrana investorů a odpovědnost za vlastní řešení obchodní transakce.
- Placení daní (Česko na 120. místě)
Hodnotí se, jak velké daně musí zaplatit středně veliká společnost. Kolik daňových plateb za rok musí provést a časovou náročnost spojenou s platbami daní.
- Svoboda odchodu (Česko na 68. místě)
Nutné postupy, které jsou spojeny s dovozem a vývozem zboží. Sleduje se nutná administrativa, čas a náklady spojené s dovozem a vývozem požadovaného zboží.
- Řešení platební neschopnosti (Česko na 34. místě)
Hodnotí se nutný čas a náklady k zavření podniku a insolvenční řízení. Hodnotí se průběh konkurzního a insolvenčního řízení, procesní a administrativní překážky. Kolik dostanou věřitelé nazpátek z požadované částky a legislativní řešení úpadku.
- Legislativní ochrana (Česko na 79. místě)
Vyhodnocuje se snadnost či naopak obtížnost vymáhání uzavřených obchodních smluv. Legislativní ochrana se určuje podle vývoje sporu. Jak dlouhý čas trvá od podání žaloby po soudní rozhodnutí až k faktickému uhrazení dlužné částky dlužníkem.
Více informací na http://www.novaspolecnost.cz.
Nová společnost s.r.o.
Nová společnost s.r.o. patří mezi významné hráče na trhu v oblasti zakládání, prodeje a správy ready-made společností. Zabývá se i zakládáním společností na míru v České republice a zahraničí a poskytování sídla. Nová společnost s.r.o. nabízí řešení veškeré legislativně-administrativní agendy spojené se zahájením podnikání v České republice a v dalších zemích světa. Provozuje portál http://www.novaspolecnost.cz, přes který lze velmi jednoduše koupit firmu online.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva