V porovnání se shodným obdobím roku 2023 tak došlo k meziročnímu poklesu o 2491 osob (tj. -89 %). Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Sýrie (210 osob), Turecka (26 osob), Etiopie a Mongolsko (10 osob), Afghánistánu (9 osob), Eritrey (7 osob).
Z hlediska vstupu pozemní cestou převládal směr ze Slovenské republiky (89 osob). Vnitroschengenskými lety pak osoby téměř ve všech případech zvolily přílet z Řecka (167 osob) a v naprosté většině se přitom prokázaly neregulérními doklady.
K přepravě využívaly nelegálně tranzitující osoby zejména leteckou dopravu (171 osob), nákladní vozidla (64 osob), autobusovou dopravu (23 osob) a vlaky (9 osob), nejčastěji tak byly odhaleny policisty inspektorátu cizinecké policie mezinárodního letiště Praha Ruzyně (166 osob) a na území krajských ředitelství policie Ústeckého (54 osob), Středočeského (30 osob), Jihomoravského (23 osob) a Plzeňského kraje (16 osob).
Cílem cesty osob zjištěných při tranzitní nelegální migraci je nejčastěji Spolková republika Německo, v jednotkách případů pak Nizozemsko a Francie.
Trestná činnost ve spojení s nelegální migrací:
V prvním devíti měsících roku 2024 bylo řešeno celkem šest osob, které organizovaly či umožnily nedovolené překročení státní hranice (tzv. převaděčství).
Česká republika je tak nadále pouze tranzitní zemí.
Poznámka:
Tranzitní nelegální migrace (tzn. Nelegální vstup na území České republiky pozemní cestou nebo letecky s cílem pokračovat přes naše území do dalších zemí Evropské Unie/Schengenu)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva