Rosatom: Materiál pro JE Rooppur doveze jaderná nákladní loď

03.11.2021 20:29 | Tisková zpráva

Výstavba jaderné elektrárny Rooppur v Bangladéši je spojená s jedinečnou událostí, stavební materiály totiž převáží jediná nákladní loď s jaderným pohonem na světě. 2. listopadu 2021 vyrazil Sevmorpuť s nákladem z petrohradského přístavu.

Rosatom: Materiál pro JE Rooppur doveze jaderná nákladní loď
Foto: red
Popisek: Rosatom

Na palubě kontejnerové lodi s názvem Sevmorpuť je nyní 1 400 tun nákladu, především ocelových konstrukcí a mechanismů.  Cílem plavby je přístav ve Vladivostoku, kde bude náklad vyložen a dále přepraven do Bangladéše. Loď tam pluje po Severní mořské cestě, která spojuje Evropu s Asií podél polárních ruských břehů. Podle plánu plavba potrvá 25 dní.

„Pro jadernou nákladní loď je to první letošní plavba východním směrem. Na trase Severní mořské cesty v současnosti vzniká ve větší míře led, ale naše loď je k takovým podmínkám uzpůsobena, takže celou cestu urazí bez toho, aby musela být doprovázena ledoborcem. Pro posádku jde o zajímavý úkol dopravit přes Severní mořskou cestu náklad Rosatomu určený pro jadernou elektrárnu ve výstavbě,“ uvedl Mustafa Kaška, generální ředitel společnosti Atomflot (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a provozovatel lodi Sevmorpuť).

„Přepravní potenciál naší lodi je jedinečný. Jsme soběstační a můžeme brát na palubu náklady o relativně menších rozměrech, ale velké hmotnosti, díky čemuž stačí na stejné množství nákladu méně lodí. Jaderná kontejnerová loď má vlastní jeřáby, takže je schopná vykládat náklad na břeh i mimo přístavy, což máme ozkoušeno z naší práce na okraji ledových ker,“ doplnil kapitán lodi Sevmorpuť Sergej Bralgin.

Jaderná kontejnerová loď Sevmorpuť byla uvedena do provozu v roce 1988 a jedinou svého druhu na světě. Výkon 29 MW (40 tisíc koňských sil) na lodních šroubech jí dává jeden reaktor KLT-40. Délka plavidla je 260 metrů, šířka 32 metrů a její nosnost dosahuje 33 980 tun. Její trup je uzpůsoben pro plavbu polárním mořem a dokáže prolamovat až jeden metr tlustý led.

V jaderné elektrárně Roopur se od roku 2017 staví dva bloky VVER-1200 generace III+. První jaderná elektrárna v zemi vzniká na břehu řeky Gangy zhruba 160 kilometrů od Dháky, hlavního města Bangladéše. Výstavbu má na starosti inženýringová divize Rosatomu.

Do výstavby této elektrárny jsou zapojeny i české firmy. V roce 2020 dodala do Rooppuru přes 1900 kusů armatur opavská armaturka Arako. Dodané uzavírací ventily, zpětné ventily a kulové kohouty měly v přepočtu hodnotu přes 80 milionů korun. Dodávky z Araka pokračují i v roce 2021 a v tomto roce vyrábí pro Rooppur armatury také MSA, dále servopohony ZPA Pečky a čerpací techniku Sigma Group.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

22:08 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

První letošní kurz základní přípravy odstartoval ve Vyškově. Zhruba šestitýdenní úvodní vojenská pří…