Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, naprosté většině Pražanů vadí současná „patová“ situace, kdy se v hlavním městě Praze stále takřka po dvou měsících od voleb nedaří sestavit většinovou koalici.
Pražští zastupitelé přerušili minulý čtvrtek ustavující zasedání až do 24. listopadu. Hlavní město tak ani po téměř dvou měsících po komunálních volbách stále nemá nové vedení. Volba primátora, jeho náměstků a radních byla přeložena až na pokračující zasedání. Přestože povolební vyjednávání začala ihned po volbách, dosud se strany na nové koalici nebyly schopny domluvit.
To, že Praha stále nemá nové vedení, vadí v souhrnu 84,3 procentům obyvatel hlavního města, zatímco 11,5 procent Pražanů si s tím starosti nedělá.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO se 14 mandáty, třetí pak Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá skončila Praha sobě, která má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté letos skončilo SPD se třemi mandáty.
Vítězné Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) opakuje, že chce radu na vládním půdorysu s Piráty a STAN. Hnutí ANO nabídlo Spolu toleranci menšinové rady, v 65členném zastupitelstvu mají těsnou většinu 33 hlasů. Spolu však tuto nabídku nepřijalo. Piráti a STAN několikrát žádali vítězné SPOLU o přibrání Prahy sobě k jednáním o společné koalici, což však zatím SPOLU kategoricky odmítlo.
A díky tomu, že následně Piráti vstoupili do povolební koalice se sdružením Jana Čižinského Praha sobě, s kterým vytvořili dohromady povolební koalici Aliance pro stabilitu, se jednání dostala do bezvýchodné situace.
Podmínce Prirátů, která nyní blokuje vznik koalice na vládním půdorysu tím, že Piráti vstoupí do koalice s vítěznou SPOLU pouze dohromady se stranou Praha sobě, nerozumí naprostá většina Pražanů (85,7%).
Jak dále vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, největším viníkem stávající patové situace jsou podle Pražanů Piráti (41,3%) v čele se Zdeňkem Hřibem, který vládl Praze uplynulé čtyři roky. A za velkého viníka této situace označili Pražané také Prahu sobě vedenou Janem Čižinským (31,4%).
Více jak dvě třetiny Pražanů jsou také toho názoru, že vítěz voleb by měl mít právo vybrat si své koaliční partnery (71,2%). S tím naopak nesouhlasí v souhrnu 23,5 procent obyvatel hlavního města Prahy.
Obyvatelé Prahy měli také v průzkumu společnosti SANEP možnost ohodnotit povolební chování stran zvolených do pražského zastupitelstva. Hodnotilo se jako ve škole, kdy 1 byla známka nejlepší a 5 nejhorší. Nejlépe skončilo v Praze SPD s průměrnou známkou 1,5 následované hnutím ANO, které si vysloužilo průměrnou známku 1,7. SPOLU získalo známku 2,4 a hnutí STAN 3,2. Vůbec nejhorší známku získalo uskupení Priátů se stranou Praha sobě, a to 4,3.
Vadí vám, že nebyla v hlavním městě Praze na magistrátu dosud ustanovena výsledná koalice?
Jak hodnotíte povolební chování stran zvolených do pražského zastupitelstva (použijte školní hodnocení, kdy 1 je nejlepší známka a 5 známka nejhorší):
Koho považujete za viníka stávající patové situace a skutečnosti, že hl. m. Praha nemá sedm týdnů od voleb Radu města vzešlou z voleb?
Rozumíte podmínce Pirátů, která blokuje vznik koalice na vládním půdorysu tím, že vstoupí do koalice s vítěznou SPOLU jen dohromady se stranou Praha sobě?
Má podle vás vítěz voleb právo vybrat si své koaliční partnery?
Považujete nějakou z uvedených koalic za možnou hrozbu pro další vývoj Prahy?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva