Společnost SANEP realizovala exkluzivní bleskový průzkum ohledně rozhodnutí Poslanecké sněmovny ČR o zrušení, resp. neprodloužení nouzového stavu. Z výsledků šetření vyplývá, že necelá polovina obyvatel České republiky vyjádřila souhlas se zrušením nouzového stavu (45,7%), zatímco dvě pětiny lidí by bylo pro zachování či prodloužení nouzového stavu (40,8%). Jednoznačný názor v této věci nemá 13,5 procent obyvatel ČR.
Na základě těchto dat je evidentní, že jsou lidé již vyčerpaní neustálými opatřeními, která jsou pro ně navíc v mnohých případech nesrozumitelná, a s řešením koronavirové krize nejsou spokojeni. Většinový souhlas se zrušením nouzového stavu je jasným signálem pro vládu, že lidé volají po razantní změně v přístupu řešení současné situace.
Jak dále vyplývá z průzkumu společnosti SANEP, mnohem jasněji mají Češi v otázce fungování škol, povinnému testování žáků či návratu dětí do škol s využitím samovýtěrových testů po vzoru Rakouska.
S rozhodnutím ministra školství Roberta Plagy (ANO) o tom, že školy budou i nadále fungovat stejně i bez nouzového stavu, nesouhlasí dvě třetiny obyvatel (63,1%), zatímco souhlas vyjádřila jen necelá třetina lidí (28,2%).
S povinným testováním žáku nesouhlasí podle aktuálního průzkumu SANEP nadpoloviční většina lidí (52,6%), naopak s povinným testováním vyjádřilo souhlas 36,7 procent obyvatel České republiky.
Zajímavým zjištěním je, že takřka dvě třetiny lidí (61,5%) by souhlasili s návratem dětí do škol po vzoru Rakouska, tedy s využitím samovýtěrových testů. Ukazuje se, že pro lidi je návrat dětí do škol naprostou prioritou, a to i za cenu povinného testování, se kterým však nadpoloviční většina lidí nesouhlasí.
Jasno mají Češi i v otázce rozhodnutí vlády ohledně uzavření epidemicky rizikových okresů. Naprostá většina obyvatel s tímto rozhodnutím nesouhlasí (70,1%), zatímco souhlas vyjádřila jen necelá pětina lidí (19,6%).
Jednoznačný názor pak v této otázce nemá 10,3 procenta naších obyvatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva