SVS: V Polsku i Německu je africký mor prasat na postupu, opět se přiblížil k české hranici

19.10.2021 10:57 | Tisková zpráva

V sousedním Polsku i Německu je dále na postupu Africký mor prasat (AMP). Nejbližší výskyt AMP od české hranice u prasat divokých v Polsku činí již pouze 14 km. V Německu je to 25 km. Riziko rozšíření nákazy i na území České republiky tak dále vzrůstá.

SVS: V Polsku i Německu je africký mor prasat na postupu, opět se přiblížil k české hranici
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V Polsku byl potvrzen pozitivní případ AMP u nalezeného uhynulého divočáka v blízkosti města Lubáň v Dolnoslezském vojvodství. Nákaza se tak významně posunula směrem k ČR. Vzdálenost od české hranice je už jen 14 km. V Německu byl navíc potvrzen pozitivní případ AMP u uloveného prasete divokého v zemském okrese Míšeň ve spolkové zemi Sasko. Jedná se o významný posun směrem na západ do vnitrozemí Německa. Tento nový případ je vzdálen cca 80 km od předchozích pozitivních případů, které jsou hlášeny v zemském okrese Zhořelec. Od Šluknovského výběžku je případ vzdálen cca 40 km.

Tato informace naznačuje, že výskyt AMP v populaci divočáků v Německu zasahuje zřejmě výrazně větší oblast, než se dosud předpokládalo. Již na počátku září byla v Německu „prolomena“ pomyslná hranice dálnice A4 a byl potvrzen pozitivní případ u divočáků jižně od dálnice, tedy směrem k hranici s ČR.

„Všechny zmíněné informace potvrzují zhoršující se situaci v souvislosti s AMP v těsné blízkosti české hranice. SVS se na zavlečení nákazy dlouhodobě připravuje a vyzývá k přísnému dodržování pravidel biologické bezpečnosti jak při lovu, tak v chovech prasat domácích. Nezastupitelnou roli pro důsledné sledování nákazy má celorepublikový monitoring AMP a také včasné hlášení uhynulých divočáků,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V severních Čechách (Liberecký a Ústecký kraj) probíhá v poslední době sada intenzivních jednání v souvislosti s přípravami na možné zavlečení nákazy AMP na území ČR. Za účasti krajských veterinárních správ (KVS), policie a hasičů se rozeběhly krajské nákazové komise. Krajské úřady společně s KVS koordinují informační schůzky s místní samosprávou a myslivci se zaměřením na možný výskyt AMP u prasat divokých.

V nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje (Frýdlantský a Šluknovský výběžek) byla již v loňském roce vymezena zóna intenzivního lovu divočáků. Cílem tohoto opatření je snížení hustoty populace prasat divokých. V období od 16. 11. 2020 do 3. 10. 2021 zažádali lovci v oblasti s intenzivním odlovem o zástřelné za 3 912 prasat divokých. Zároveň bylo zažádáno o zvýšené nálezné za nález 123 uhynulých či sražených kusů. Všechna ulovena či nalezena a sražená divoká prasata byla vyšetřena na AMP s negativním výsledkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

20:16 Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

Skautský oddíl ve Verměřovicích se schází v nové klubovně. Na rekonstrukci přispěla Nadace ČEZ částk…