„V budově odvodnění při čištění přesypu vakuového pasu se pracovníku obsluhy udělá náhle nevolno a spadne z jednoho a půl metru na betonovou podlahu tak nešťastně, že je v bezvědomí a má pravděpodobně zlomenou pravou nohu. Protože je určitou dobu mimo záběr monitorovacího kamerového systému, operátor neblokových zařízení se ho pokusí kontaktovat na mobilní telefon. Protože nereaguje, je na místo události vyslán mistr neblokových zařízení společně s členem preventivní požární hlídky. O události je zároveň vyrozuměn směnový inženýr Elektrárny Tušimice.“ přibližuje začátek havarijního cvičení Josef Tisoň, specialista havarijní připravenosti klasických elektráren Skupiny ČEZ.
První pomoc zraněnému pracovníkovi ještě před příjezdem v předzdravotní pomoci vyškolených elektrárenských hasičů, kteří jsou o situaci informováni mistrem neblokových zařízení, poskytují členové preventivní požární hlídky. Jejich resuscitace byla úspěšná, zraněný však stále zůstává v bezvědomí. Vzápětí na místo dorazí jednotka podnikových hasičů s potřebným zdravotním vybavením. Zraněnému pracovníkovi znehybní nohu a poté ho ve speciálních vakuových nosítkách transportují z patra budovy ke vchodu, kde vyčkají příjezdu rychlé záchranné pomoci z nedaleké Kadaně.
A právě lektorka školení první pomoci Monika Melicharová z Rychlé záchranné služby v Kadani byla od začátku až do konce na místě „úrazu“, aby dohlédla na správnost poskytnutí první pomoci členy preventivní požární hlídky i samotných podnikových hasičů. „Všechny úkony poskytnutí první pomoci proběhly správně a všichni si dokázali poradit,“ konstatovala. Zároveň ovšem všem sdělila důležité nové poznatky v postupu při záchraně lidského života. „Jsou obsaženy v novém návodu platném od roku 2016 v rámci celé Evropské unie. V praxi to znamená, že nejdůležitější bude okamžitá masáž hrudníku. Jak správně postupovat při resuscitaci, může přitom záchranářům po telefonu poradit proškolený dispečer na lince 155.“
Dalším doporučením lektorky bylo nahrazení roušek používaných dosud při umělém dýchání novějšími maskami, které jsou pro zachránce více bezpečné, a poskytnutí kontaktu zachránce dispečinku zdravotní záchranné služby pro umožnění přímé komunikace s dispečerem tísňové linky 155, například právě kvůli správnosti postupu při resuscitaci.
Námět letošního havarijního cvičení vzešel přímo od vedoucího odboru řízení provozu Miroslava Piry: „Chtěli jsme si vyzkoušet něco jiného, než jsou klasické scénáře, během nichž jde hlavně o součinnost našich hasičů s preventivní požární hlídkou během likvidací simulovaných ekologických havárií a požárů v provoze. Navíc i během nich může jít o poskytnutí první pomoci a záchranu lidského života. Zajímalo nás, zda vše děláme dobře. I když každý zvládl to své, myslím, že díky novým doporučením paní lektorky Melicharové, bylo pro nás páteční cvičení velmi inspirující a poučné.“
Podle závěrečných slov specialisty havarijní připravenosti klasických elektráren Skupiny ČEZ havarijní cvičení v Elektrárně Tušimice prokázalo, že všichni zainteresovaní vědí, co mají v dané situaci dělat. „Spolupráce směnového inženýra, členů preventivní požární hlídky, pracovníků obsluhy a podnikových hasičů byla velmi dobrá,“ uzavřel Josef Tisoň.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva