Skupina ČEZ podala stížnost na Bulharskou republiku
01.04.2013 9:29 | Zprávy
Společnost ČEZ dnes odeslala Evropské komisi výčet faktů, které dle ní svědčí o tom, že způsob udělování a odebírání licencí v oblasti energetiky, stejně tak, jako některé další administrativní postupy, mohou být v rozporu nejen s bulharským národním a rovněž evropským právem, ale i se Smlouvou o fungování EU (konkrétně se svobodou usazování a volného pohybu kapitálu). Kvůli postupu regulátora se již ohradila také rakouská společnost EVN, která informovala bulharskou stranu o záměru vést arbitráž z důvodů neochráněné investice.
reklama
„Byli jsme nuceni k tomuto kroku přistoupit vzhledem k tomu, že opakovaně čelíme negativním zásahům ze strany bulharských institucí. Požádali jsme Evropskou komisi o nezávislé posouzení celé situace s cílem zajistit našim bulharským společnostem objektivní a spravedlivé postupy,“ vysvětluje důvody pro podání stížnosti Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. Jedná se zejména o způsob zahájení procedury odebrání licence, k níž dal popud premiér a nikoliv nezávislý energetický regulační úřad, který jediný je k prověřování této záležitosti oprávněný. K odebrání licence vyzýval rovněž generální prokurátor. Takové jednání je v rozporu s evropským právem, jehož jednotlivá opatření dosud nebyla implementována do bulharské legislativy, což vytváří podmínky pro narušování nezávislosti této instituce. Bulharská republika se, stejně tak jako Česká republika, dobrovolně zavázala plnit veškeré zákony, direktivy i principy vyplývající z členství v Evropské unii.
Kromě toho se většina údajných pochybení ČEZ, které mají být důvodem pro odebrání licence, týká nákupů v rámci veřejných zakázek, které však nespadají dle bulharského práva mezi důvody pro odebrání licence. Ty musejí být velmi závažné, patří mezi ně ohrožení bezpečnosti dodávek elektřiny, soustavné porušování licenčních podmínek, neplnění pokynů regulátora nebo poskytnutí nesprávné informace při žádosti o licenci. Ani prodejní, ani distribuční společnost ČEZ neshledala žádné zásadní pochybení ve své dosavadní činnosti a výtky bulharského energetického regulačního úřadu (DKEVR) považuje za spíše formálního charakteru. Vzhledem k tomu, že bulharská distribuční společnost ČEZ získává z celkové faktury pro domácnosti aktuálně méně než 3 %, příčinu těchto problémů je nutné hledat jinde, a sice především na straně výroby, která z toho celkového koláče ukrajuje největší část, a dále v oblasti podpory obnovitelných zdrojů.
„Jsme stále naprosto přesvědčení o tom, že jsme dodržovali a stále dodržujeme veškeré bulharské i evropské zákony. Poskytujeme plnou součinnost jak prokurátorovi či daňové správě, tak antimonopolnímu i energetickému regulačnímu úřadu, a očekáváme, že všechny tyto instituce budou rozhodovat zcela nezávisle a dle zákona. Věříme, že se nakonec prokáže, že jednáme plně v souladu s bulharskou legislativou, což mimo jiné potvrzují i veškeré účetní závěrky každoročně auditované renomovanou společností, které jsme vždy obdrželi bez jakýchkoliv výhrad,“ dodává Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí.
Nad rámec plnění všech doporučení vydaných DKEVR podniká společnost ČEZ další kroky, které mají vést k větší transparentnosti a zlepšení servisu pro zákazníky. ČEZ například umožnil přístup ke kompletnímu znění všech servisních smluv uzavřených mezi svými bulharskými společnostmi. Kromě spuštěných kampaní „Buď informován“ a „Buď loajální“, jež je určena pro platící zákazníky, zavedl ČEZ také institut ombudsmana, na kterého se zákazníci mohou obracet se svými stížnostmi i podněty pro zlepšení.
Dne 16. dubna by se mělo konat veřejné slyšení, na základě kterého by měl DKVER o případném odebrání licencí rozhodnout. V případě, že budou všem společnostem licence ponechány, bude ČEZ intenzivně usilovat o narovnání vztahů s bulharskými institucemi. Společnosti ČEZ byly dosud bulharským institucím i občanům seriózním partnerem a významným investorem v zemi.
Na přelomu ledna a února vyšli bulharští občané do ulic protestovat proti vysokým fakturám za elektřinu. Vyšší účty byly způsobeny chladnější zimou, vyšší spotřebou přes Vánoce a také prodloužením odečítací periody kvůli svátkům. Ceny elektřiny na začátku tohoto roku nevzrostly, k jejich změně došlo rozhodnutím bulharského energetického regulačního úřadu (DKEVR) 1. 7. 2012, kdy byly navýšeny o více než 13 %, zejména kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Ceny domácnostem v Bulharsku jsou plně regulované a mimochodem také nejnižší v celé Evropské unii. Bulharský ČEZ získává z celkové faktury pro domácnosti aktuálně méně než 3 %, zbytek připadá výrobcům elektřiny, přenosové soustavě a daňovému úřadu.
Na základě řady protestů, které se postupně obrátily spíše proti vládě a sociálně-politické situaci v zemi obecně, rezignoval 20. února premiér. Ještě předtím však stačil Bojko Borisov oznámit záměr odebrat společnostem ČEZ licence. Pod tlakem událostí rezignuje také DKEVR, nicméně procedura odebrání licence pokračuje. Společnost ČEZ odevzdává DKEVR v daném termínu svá stanoviska k výtkám regulátora. Ten samý den, 27. února, zahájila bulharská prokuratura kontrolu všech tří distribučních společností ČEZ, Energo-Pro a EVN, ale také samotného regulačního úřadu. 6. Března zamítl bulharský parlament návrh na odebrání licence zahraničním distributorům a zestátnění distribuční sítě. 17. března požádal generální prokurátor o odebrání licence společnosti ČEZ.
28. března zahájil antimonopolní úřad na základě soudního rozhodnutí šetření ve třech společnostech – nejen ČEZ, ale i EVN a Energo-Pro. Společnosti ČEZ jsou si však naprosto jisté, že nenarušují žádná pravidla hospodářské soutěže, protože jednají zcela v souladu s legislativním rámcem Bulharské republiky, který bohužel větší liberalizaci a otevření trhu prakticky neumožňuje.
Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.