Již více než rok mají čeští občané přístup k této judikatuře prostřednictvím databáze judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Pro širší veřejnost může být poněkud komplikované se v nepřeberném množství rozsudků ihned ESLP zorientovat. Video má však ukázat, že nalézt potřebnou judikaturu nemusí být až tak těžké.
Databáze má především dva účely. Zajistit používání a provádění Evropské úmluvy o lidských právech na vnitrostátní úrovni a zpřístupnit judikaturu ESLP odborné i širší veřejnosti v českém jazyce. Snahou ministerstva spravedlnosti zajistit, aby byl přístup k judikatuře pro všechny občany opravdu co nejjednodušší.
Kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP proto nechala profesionálně zpracovat podrobné instruktážní video. To začínající uživatele databáze snadno provede procesem vyhledávání a osvětlí jim význam databáze. Najdou jej jednak na úvodní stránce databáze a také na Youtube kanálu Ministerstva spravedlnosti ČR. Krátký film, ve kterém účinkuje bývalý zaměstnanec ministerstva a herec MgA. Zdeněk Pecha, vtipným způsobem vyzdvihuje přínos databáze a pomáhá zorientovat se v jednotlivých vyhledávacích funkcích aplikace.
Ministerstvo si od videa slibuje, že díky němu bude ještě více lidí moci nacházet důležitá rozhodnutí ESLP. Snaží se tak naplňovat přání, které již v loňském roce vyjádřil ministr spravedlnosti Robert Pelikán: „Databáze významně přispěje i k tomu, že Evropská úmluva o lidských právech bude orgány veřejné moci v České republice každodenně naplňována. Ubude tak důvodů, proč se čeští občané musí na štrasburský soud obracet.“
Odkaz na video v rámci databáze judikatury Evropského soudu pro lidská práva (na levé straně obrazovky): http://datalot.justice.cz/justice/judikatura_eslp.nsf/uvod
Odkaz na video na Youtube kanálu Ministerstva spravedlnosti ČR: https://youtu.be/x9xp8dPv63U
O databázi judikatury ESLP
Databáze obsahuje veškerou judikaturu štrasburského soudu doposud vydanou v řízeních proti České republice. Kromě toho se v ní nachází také anotace nejvýznamnějších aktuálních rozsudků a rozhodnutí vydaných proti jiným smluvním státům Evropské úmluvy o lidských právech. Výběr těchto anotací je realizován ve spolupráci s Ústavním, Nejvyšším a Nejvyšším správním soudem, jako i Kanceláří veřejného ochránce práv tak, aby zahrnoval významné judikáty pokrývající všechny oblasti relevantní pro české právní prostředí. Databáze k dnešnímu dni čítá na 850 judikátů a je průběžně doplňována o aktuální významné rozsudky.
Databáze vznikla jako jedno z opatření reagujících na mezinárodní výzvy k zajištění používání a provádění Úmluvy na vnitrostátní úrovni. Sleduje účel zpřístupnit odborné i širší veřejnosti judikaturu ESLP, která z velké části existuje pouze v anglickém či francouzském jazyce. Zároveň si klade za cíl umožnit snadnější orientaci v této judikatuře, která dnes čítá rozsudky a rozhodnutí v řádu desetitisíců.
Vyhledávací kritéria databáze jsou uzpůsobena vnitrostátním uživatelům. K potřebným informacím má tak přístup každý. A to i běžný občan, který se v problematice štrasburského soudu příliš neorientuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva