Jedním z nástrojů boje proti daňovým únikům je i Elektronická evidence tržeb (EET), která na jedné straně umožní finanční správě on-line sledovat tržby podnikatelů a efektivně postihovat nepoctivce, a na druhé straně vytvoří rovnější a transparentnější podnikatelské prostředí posílením boje proti nekalé konkurenci podnikatelů, kteří nejsou řádnými plátci daní.
HK ČR, coby zástupce nejširší podnikatelské veřejnosti, nabízí jako přirozený partner Ministerstvu financí ČR a vládě spolupráci při přípravě a zavedení EET do praxe. Navíc se jedná o problematiku, která spadá do činnosti komory podle zákona 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky.
S ohledem na důležitost projektu se HK ČR rozhodla sdílet know-how s odborníky z Chorvatské hospodářské komory, a to především z důvodu, že právě chorvatským modelem se Ministerstvo financí ve svém záměru zavést EET inspiruje. Chorvatská komora byla tím, kdo při realizaci národního projektu EET tzv. „fiskalizace“ sehrál klíčovou roli. Ani necelé dva roky od spuštění projektu tamní komora nezaznamenala zásadní výhrady od podnikatelů - Fiskalizace je jimi vnímána jako jeden z pozitivních kroků Ministerstva financí.
Ze zkušeností chorvatské strany vyplývá, že je nanejvýš důležité, aby se hospodářská komora stala partnerem státní správy už v prvních dnech přípravy zákona a všech souvisejících procesů – definice subjektů vyňatých z EET s vazbou na paušální placení daně, komunikace s IT společnostmi, aj. Devízou v celém procesu je i celorepubliková síť komory, díky které dochází k usnadňování komunikace v průběhu projektu. Z dalších důležitých faktorů úspěchu dle chorvatského modelu lze definovat výběr řešení certifikační autority pro digitální certifikáty elektronické komunikace a volba způsobu auditu konkrétních řešení. Nedílnou součástí úspěchu je i rychlost odezvy informačního systému v reálném čase, aby nedocházelo k poškozování obchodníků a koncových spotřebitelů, ze kterých se díky EET nesmí stát rukojmí daňové správy.
Uvítáme, pokud český projekt EET bude – podobně jako v Chorvatsku – hybnou silou nárůstu obchodních příležitostí pro domácí byznys včetně odborníků z oblasti IT. HK ČR s ohledem na výše uvedené proto nabízí spolupráci při realizaci projektu EET, neboť podílení se na veřejných financích vnímáme nejen jako povinnost našich členů, ale i jako jejich právo.
HK ČR vnímá svůj možný příspěvek k projektu EET v několika klíčových oblastech:
1. Úkolem HK ČR by mohla být minimalizace dopadů a rizik na podnikatele a tlak na vytváření takových podmínek, aby byl přechod k EET co nejsnazší. Zásadní jsou detaily zákonného rámce EET a přiměřeně dlouhá lhůta mezi schválením zákona a nabytím jeho účinnosti.
2. HK ČR má ambici organizovat a realizovat pro každou cílovou skupinou pracovní workshopy, semináře a přednášky, a to nejen před startem celého projektu EET, ale i průběžně po jeho spuštění, kdy by mohla provozovat poradenská centra po celé ČR.
3. HK ČR by se chtěla podílet se na přípravě návrhů technické specifikace řešení včetně krytí rizik a eliminace obcházení povinností, a to aktivně i formou kvalifikované oponentury právě s využitím zkušeností chorvatských kolegů.
4. HK ČR je připravena pomoci s registrací a autentizací povinných subjektů, včetně řešení pro „mobilní živnostníky“ a také s využitím svých odborných složek k certifikaci vhodných řešení u výrobců, resp. dodavatelů.
5. HK ČR bude prosazovat takové úpravy v legislativě, které by kompenzovaly nové povinnosti podnikatelů při zavádění EET.
Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev. HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 61 regionálních komorách a 86 oborových asociacích HK ČR. Více na www.komora.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komora.cz