Studenti Fakulty architektury ČVUT byli oceněni v soutěži Best in Design 2018

22.05.2018 17:10 | Zprávy

Studenti designu na Fakultě architektury ČVUT v Praze uspěli hned několikrát v soutěži pro designéry do třiceti let „Best in Design“. Titul absolutního vítěze celé soutěže získala Markéta Nováková s koloběžkou Lunt, která zároveň získala i 1. cenu v kategorii Product design. V kategorii Industrial design obdržel 3. cenu Ivan Valigura s návrhem Vlakového sezení.

Studenti Fakulty architektury ČVUT byli oceněni v soutěži Best in Design 2018
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Devátý ročník soutěže Best in Design se konal ve Zlínském kongresovém centru a jako každý rok byl součástí Zlin Designu Weeku. Designéři byli oceněni ve čtyřech designérských kategoriích – Industrial design, Fashion design, Communication design a Product design. Soutěž je určena studentům a mladým designérům do třiceti let.

Koloběžka Lunt byla navržena jako vhodné řešení pro ekologickou dopravu po městě. Díky inovativnímu způsobu skládání ji lze snadno a rychle složit do malého objemu a nosit v ruce či na popruhu. Koloběžka disponuje nafukovacími koly, tudíž ani kamenná dlažba v centru města pro ni není překážkou. Kombinací materiálů a barev ladí s rytmem města a cesta do práce či školy se najednou stává výjimečným zážitkem.

Markéta Nováková říká o soutěži: „Do soutěže Best in Design jsem se přihlásila, aniž bych tušila, o jak sympatickou událost se jedná. Vyhlášení výsledků soutěže v rámci Galavečeru i celý Zlín Design Week mě překvapily svou pohodovou atmosférou. Celá akce se nesla v mladém, kreativním duchu, který podporovala i jedinečná atmosféra města. Nebyla cítit žádná nepříjemná konkurence, naopak jsme se s ostatními soutěžícími spřátelili a strávili spolu celý večer a druhý den ráno jsme spolu navštívili zlínskou ZOO a v sobotu 19. května jsme spolu vyrazili na pochod Praha-Prčice.“

Návrh vlakového sezení do druhé třídy dálkových vlaků. Vlakové dvojsedadlo je ergonomicky tvarované a uživateli zajišťuje komfortní požitek z cesty. Inovací sedadla jsou zejména ohybově nastavitelné opěrky hlavy či celková ergonomie. „Celkový tvar sedadla jsem navrhl tak, aby nepůsobil robustně jako jiná sedadla, ale spíše vzdušně a lehce. Tvar zádového opěráku více kopíruje lidské tělo zejména v oblasti ramen, odkud se poté rozšiřuje na opěrky hlavy. Tvar plastové skořepiny a konstrukce definuje myšlenku na úsporu místa. V bederní části je konstrukce zúžena a prostor vzniklý místo konstrukce slouží jako místo pro kolena. Je to velice užitečné, zejména u vyšších lidí nebo při posunu do druhé polohy sedadla,“ dodává Ivan Valigula.

A dodává: „Do soutěže Best in Design jsem se hlásil už po třetí a jsem moc rád, že to nakonec vyšlo. Charakter soutěže se mi velice líbí. Soutěž je prestižní a organizace na mě působila velmi profesionálně. Zejména galavečer byl opravdu zdařilý, přestože, pro nás samotné finalisty nebo alespoň pro mne byl dosti stresový. Se skupinou finalistů jsme si vzájemně sedli a rychle se spřátelili. Strávili jsme spolu celý den v krásném městě, jakým Zlín rozhodně je. Velice si cením příležitosti, kterou jsme všech dvanáct finalistů dostali, a vřele doporučuji mladším ročníkům se v příštích letech zúčastnit.“

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 94 studijních programů a v rámci nich 575 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4500 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 101. – 150. místě, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture/Built Environment“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 220. místě. V celkovém hodnocení university je ČVUT na 491. – 500. příčce v meziročním srovnání a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

22:08 Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

Celkem dvanáct smluv, které vzešly z letošního lesnického tendru, jsou s dodavateli prací a služeb v…