Studenti Univerzity obrany si vyzkoušeli práci protiletadlovců

12.12.2015 15:00 | Zprávy

Dvanáct studentů brněnské Univerzity obrany zavítalo tento týden k 25. protiletadlovému raketovému pluku do Strakonic, aby se seznámili s úkoly, které plní příslušníci vojska pozemní protivzdušné obrany. Důležité to bylo už jen proto, že by někteří z nich mohli v budoucnu posílit řady strakonických vojáků.

Studenti Univerzity obrany si vyzkoušeli práci protiletadlovců
Foto: Univerzita obrany
Popisek: Univerzita obrany

Jedním z nich byl četař Vilém Hanuš. Na Fakultě vojenských technologií studuje třetím rokem obor automatizované systémy velení a řízení. „Důležitá je vůle a pevné nervy. Prostě vydržet,“ prozradil o studiu na vojenské univerzitě. „Je to náročné, ale máme dobré učitele, kteří se nám věnují,“ dodal dvaadvacetiletý voják.

Studium s elektrotechnickým zaměřením jej podle jeho slov naplňuje. „V každém oboru si člověk něco najde. Hodně zajímavá mi přišla problematika raket, když jsme v rámci předmětu zbraňové systémy v protivzdušné obraně probírali jejich konstrukci, funkčnost a podobně. Dokázal jsem si to dobře představit a pochopit,“ uvedl četař Hanuš. Bližší představu, co by chtěl dělat po vysoké škole, zatím nemá. „Člověk musí řešit spoustu věcí, které se týkají studia, takže o tom ještě moc nepřemýšlím. Ale ten čas už pomalu přichází,“ přiznal. Snad mu v jeho rozhodování pomůže i návštěva u strakonického útvaru. „Líbilo se mi seznámení s trenažérem protiletadlového kompletu RBS-70 a obsluhou radiolokátoru SURN CZ,“ pochválil program Hanuš.

Není nad praktickou zkušenost

Možnost vyzkoušet si, jakým způsobem probíhá ve zmíněném radiolokátoru identifikace a zachytávání vzdušných cílů, ocenila také četařka Simona Šimková. „Praxe u vojenského útvaru nás teprve čeká. Co jsme viděli u strakonického pluku, bylo pro nás přínosem. Týkalo se to oboru, který studujeme. Je dobře, že jsme si to mohli takzvaně osahat,“ vysvětlila mladá vojákyně. Ačkoliv chtěla původně studovat vojenskou meteorologii a geografii, automatizované systémy velení a řízení nakonec získaly její přízeň. „Trošku bojuji s programováním, musím tomu tedy věnovat více času. Nejvíc mě baví angličtina a předměty jako například teorie velení a řízení,“ svěřila se četařka Šimková. I přes náročné požadavky, které jsou kladeny na mladé vojáky, nepřicházejí o studentský život. „Ve volném čase se snažím oddychnout. Chodím ven s kamarády, sportuji. Dřív jsem hodně tancovala, teď si občas zajdu na zumbu,“ uzavřela sympatická studentka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …