Tonery a cartridge nepatří do popelnice

23.02.2014 20:40 | Zprávy

Od února 2014 mají školy registrované v projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět možnost vracet k ekologické likvidaci i použité laserové tonery a inkoustové cartridge.

Tonery a cartridge nepatří do popelnice
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Organizátoři projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět od února 2014 navázali spolupráci se společností Cart4future, s.r.o., která se na území celé České republiky zabývá sběrem, výkupem a ekologickou recyklací použitých inkoustových cartridgí a laserových tonerů do tiskáren. Důvodem pro bližší spolupráci je snaha o.p.s. Recyklohraní seznamovat nejmladší generaci s nejrůznějšími možnostmi recyklace vysloužilých výrobků. "Vzájemnou spoluprací se snažíme zjednodušit podmínky pro správné nakládání s vysloužilými tonery a cartridgemi a zároveň umožňujeme žákům získat správné návyky pro jejich další život.

Věříme, že svým přístupem pozitivně ovlivní i své nejbližší okolí," vysvětluje motivy ke spolupráci ředitelka Recyklohraní, o.p.s. Ilona Johnová Koukalová. Do dnešního dne o sběrný box projevilo zájem více než 400 škol z celé ČR a další přibývají každým dnem.

"Laserové nebo inkoustové tiskárny najdeme dnes snad už v každé škole, kanceláři i v mnohé domácnosti. S rostoucím! počtem používaných tiskáren roste i počet prázdných tonerů a cartridgí. Jen málokdo ví, jak s nimi naložit," doplňuje Ilona Johnová. Každoročně jich po celém světě skončí na skládkách s nebezpečným odpadem více než 500 miliónů kusů, přičemž plasty, ze kterých jsou vyrobeny, se v přírodě rozkládají 450-1000 let! Málo je znám i fakt, že mnohé tonery a cartridge lze použít až 4x.

Jak je tedy správně likvidovat? "Tonery a cartridge určitě nepatří do směsného odpadu ani do popelnic na elektroodpad. Nejlepší způsob, jak s prázdnými tonery a cartridgemi naložit, je odnést je na sběrný dvůr nebo do speciálního sběrného boxu. Ten lze najít na mnohých úřadech a od února i na školách registrovaných v projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět," vysvětluje ředitelka Recyklohraní, o.p.s. Školy jsou za sběr tonerů v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět odměňovány body, které mohou kdykoli proměnit za odměny pro žáky nebo zajímavé pomůcky do školní praxe. Dodání prázdn! ých boxů a odvoz plných je služba poskytovaná zcela zdarma. Zajímavosti z oblasti recyklace tonerů a cartridgí:

* Ročně se na celém světě vyhodí přes 500 milionů inkoustových cartridgí a laserových tonerů!
* Celková hmotnost vyhozených cartridgí a tonerů je stejná jako hmotnost 112 463 osobních automobilů!
* Pokud všechny vyhozené cartridge a tonery poskládáte vedle sebe, obepnou 3x rovník!
* Plasty, ze kterých jsou cartridge a tonery vyrobeny se rozkládají 450-1000 let!
* Cartridge a tonery můžou být znovu použity až 4x!

Projekt Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět je školní recyklační program pořádaný pod záštitou MŠMT České republiky. Cílem projektu je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií, použitých drobných elektrozařízení, laserových tonerů a inkoustových cartridgí. Organizuje jej Recyklohraní, o.p.s. ve spolupráci s neziskovými společnostmi ASEKOL, ECOBAT, EKOLAMP a ELEKTROWIN. Sběr tonerů je od února 2014 organizován ve s! polupráci s Cart4future, s.r.o. V současnosti je do projektu zapojeno více než 3140 mateřských, základních a středních škol.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ myslí v předstihu na recyklaci fotovoltaik, nová linka firmy Dekonta zvládne 2 tisíce tun panelů za rok

11:49 ČEZ myslí v předstihu na recyklaci fotovoltaik, nová linka firmy Dekonta zvládne 2 tisíce tun panelů za rok

Současně s výstavbou nových fotovoltaických elektráren ČEZ odpovědně uvažuje nad celým životním cykl…