Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

28.04.2024 22:08 | Tisková zpráva

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na pobyt zapomenutého českého génia Járy Cimrmana.

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

O jeho návštěvě, kdy si ve zdejším starobinci Cimrman léčil vzácnou chřipku, vypráví hra Lijavec z pera tvůrců tohoto ryze českého fenoménu pánů Smoljaka a Svěráka. Dílo bude o to cennější, protože bude opatřeno tabulkou s Braillovým písmem, a bude tak přístupné zrakově handicapovaným. „Věříme, že tím Frymburk jen získá. Se studenty chceme navázat další spolupráci. Frymburk v létě přiláká všechny cimrmanology světa. Nejedná se o první frymburskou akci související s tímto fenoménem. V roce 2000 jsme na hladině Lipna odhalovali plovoucí památní desky vyrobenou z bronzu,“ uvádí starosta Frymburka Oto Řezáč. Tuto spolupráci resp. účast na tomto zajímavém projektu projednají zastupitelé městyse na svém dubnovém veřejném zasedání.

Na frymburské připomínce působení našeho nejslavnějšího Čecha se vedle tamního městyse a Turistického spolku Lipenska podílí především studenti z katedry výtvarné výchovy Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Je to pro všechny velká a velmi zajímavá výzva. Naši studenti mají možnost vytvořit dílo, které bude umístěno ve veřejném prostoru a k tomu bude i nápomocné pro osoby s různým tělesným postižením, především pro nevidomé a slabozraké. Kromě toho právě postava Járy Cimrmana je pro mnohé srdeční záležitostí a považuji to za vynikající nápad,“ uvedla jejich vedoucí pedagožka Zuzana Duchková.

Právě studenti pod vedením Zuzany Duchkové a Josefa Lorence vytvořili několik cimrmanovských návrhů, které budou zdobit vybrané plochy ve Frymburku. Studenti, kteří se na návrzích podílí, navštěvují výběrový kurz, v němž jsou předměty zaměřené na haptické modely pro osoby s tělesným postižením. „Společně s kolegou Josefem Lorencem vedeme kvalifikační práce, které vznikají ke každému haptickému modelu. Píšu texty k jednotlivým modelům, kontroluji historicko-společenský kontext a mimo jiné zajišťuji spolupráci s Centrem podpory studentů se specifickými potřebami, bez kterého bychom nemohli jednotlivé modely dokončit tak, aby byly opravdu funkční jako kompenzační pomůcky,“ uvádí Duchková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu

20:16 Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu

Domov „Bez zámků“ Tuchořice, příspěvková organizace, otevřel novou budovu. Výstavba nové budovy je s…