Turistický spolek Lipenska: Šestice veslařů v čele s olympionikem Chalupou uctí unikátní plavbou památku vltavských vorařů

20.04.2018 12:08 | Zprávy

Šest kamarádů z veslování čeká bezmála dvě stě kilometrů plavby na Vltavě „Po stopách vltavských plavců“. Každý pojede na své veslici, která se prý nikdy nepřevrátí a připomenou si, co zažívali plavci při plavení vorů.

Turistický spolek Lipenska: Šestice veslařů v čele s olympionikem Chalupou uctí unikátní plavbou památku vltavských vorařů
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

 Trasu chtějí zvládnout za čtyři dny, spát se bude u řeky. Vše je naplánováno kvůli vzpomínce na staré voraře - plavce. Parta bývalých vrcholových veslařů, v čele se stříbrným olympijským medailistou s Barcelony Václavem Chalupou vyrazí 4.května ráno na svých lodích z Českých Budějovic směrem ku Praze. Důvodem této pouti je také letošní 625.výročí od úmrtí svatého Jana Nepomuckého, který je patronem všech „lidí od vody“.  „A to jak například nás veslařů ale i plavců - vorařů, lodníků a všech, kteří mají co dočinění s vodou“ říká dlouholetý Chalupův kamarád Radek Šťovíček, jeden z těch, kteří na začátku května nasednou do veslic u Lannovy loděnice v Českých Budějovicích a vyrazí ke Karlovu mostu v Praze. Právě Šťovíček, kterého nyní voroplavba v Českém Krumlově živí, byl autorem celého nápadu.

„Potkali jsme se na vojně v Dukle Praha, všichni jsme bývalí vrcholoví veslaři, Vašek Chalupa to z nás, jak je známo, dotáhl nejdál. Pravidelně se potkáváme. Vašek mi pomáhá s vorařením v Českém Krumlově. Já za ním jezdím na Lipno veslovat.“ uvádí Šťovíček.

„Na plavbu se velice těším. Za svůj život jsem toho navesloval moc a moc, po celém světě, ale takovou cestu jsem nezažil. Rád bych si řeku a její okolí prohlédl a poté organizaci takových tripů nabízel i těm, kteří by ho chtěli vyzkoušet. V západní Evropě jsou takové akce na vodě běžné,“ uvedl po jednom z prvních tréninků absolvovaném na Lipenském jezeře Václav Chalupa, bývalý reprezentant ve veslování, účastník šesti olympiád, třinácti mistrovství světa, trojnásobný vítěz světového poháru, který v roce 2016 na Lipno s rodinou přesídlil. Provozuje zde penzion a vede veslařský klub. „Akci jsme pojali jako poutní plavbu, nebudou to žádné závody. Chceme si jí užít. Budeme dlouho sedět a naše zadní část těla si na to teď musí zvyknout. Když jsem vesloval závodně, najel jsem i třeba 50 km denně ve třech fázích, to ale bylo něco jiného, tohle bude náročnější,“ zavzpomínal Chalupa.

"Trénovali jsme s klukama na Lipně. Vorařství a plavení dřeva je na Lipensku součástí kulturně-historického dědictví, což je věc, kterou bych chtěl nyní také propagovat a pozvat lidi k nám na Lipensko, aby ho třeba sami při demonstračním plavení dřeva mohli vidět a zažít," říká Václav Chalupa, čerstvý člen Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj turismu na území od Stožce po Rožmberk.

První den na veslaře čeká 60 km, to však pojedou na poměrně rychlé vodě. Nejhorší bude z jejich pohledu asi Orlík. Záležet bude samozřejmě i na tom, jak bude foukat. Veslice Liteboat, na kterých skupina pojede jsou navíc široké a krátké. Podle Chalupy nejedou tak rychle jako ty závodní. Rychlost je zhruba poloviční, Chalupa a spol. plánují, že s ní ujedou zhruba sedm kilometrů za hodinu. „Výhodou je, že jsou pro nás nepřevrhnutelné. Jsou stavěné na moře, do extrémních podmínek, a proto budou na Vltavě maximálně bezpečné v jakémkoliv počasí. Navíc jsou stabilní, takže si na nich i odpočineme,“ uvedl Chalupa.

Během plavby budou překonávat celou vltavskou kaskádu, s výjimkou Lipna I. a II. Kromě plavebních komor a jezů na plavce čekají i dva oříšky, přehrady Orlík a Slapy. Zatím vymýšlí, jak dostat loď přes Orlickou přehradu, kde je výtah, který ale není stavěný na veslařské lodě. Druhým problémem jsou Slapy. Tam bude nutné využít doprovodné auto a přes hráz lodě převézt na vleku.

Na trase mají naplánovanou řadu zastávek v místech spjatých s historií vorařství. Ty vytipovali

společně s posledním žijícím vltavským plavcem-vorařem Václavem Husou. Ten organizátorům vorařské poutě vyprávěl i o tom, kde byly vyhlášené plavecké hospody. Plánují také zastávku na

Purkarci, kde mají domluvené setkání s místním spolkem Vltavan, který usiluje o zápis voroplavby na seznam UNESCO.

Konec plavby bude v Praze 7. května odpoledne pod obloukem Karlova mostu, kde byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy. Před přistáním u salonní rychlolodě Nepomuk plavci-veslaři proplují Kampu s Čertovkou a rozloučí se s plavbou „Po stopách vltavských plavců“. Na lodi Nepomuk se šestice veslařů ve složení Radek Šťovíček, Vladimír Milota, Václav Chalupa, Pavel Malínský, Vítězslav Huja a Petr Kováč (který ale pojede kvůli zdravotním potížím s nohama na kole) setká s veslařskými kamarády a lidmi od vody, pro které je voda a lodě náplní jejich života.

Putovní plavba je první akcí letošního 10. ročníku vodní svatojánské slavnosti - NAVALIS (15. 5. 2018) pod Karlovým mostem.Všichni aktéři se na této slavnosti účastní historické veslařské regaty na gigových lodích a tímto oslaví svoji vodní pouť po Vltavě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

11:27 České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

České dráhy ve spolupráci s Ústeckým krajem zavádějí další funkci do populární mobilní aplikace Česk…