Nemalý počet našich občanů, zejména seniorů, sužují nezákonné exekuce, které byly zahájeny na základě neplatných rozhodčích nálezů. V minulosti se totiž velmi často stávalo, že rozhodci, kteří takové nálezy vydali, byli personálně propojeni s věřitelskými společnostmi, často poskytovateli rychlých půjček, a přiznávali jim tímto způsobem velmi vysoké částky. Ministerstvo spravedlnosti toto téma již několikrát medializovalo a uložilo soudům takové exekuce zastavovat.
Jednou z takto postižených byla i paní K. z Chrudimska, po níž dědictví připadlo státu jako odúmrť. Z původní částky 15 000 Kč, kterou si paní K. půjčila u společnosti poskytující rychlé půjčky, a kterou téměř celou za života splatila, se dluh navýšený o nejrůznější sankční úroky, poplatky a pokuty, vyšplhal na 108 400 Kč. Povinnost zaplatit tuto částku paní K. uložil právě rozhodce svým rozhodčím nálezem. Soudní exekutor na základě tohoto rozhodčího nálezu zahájil vůči paní K. v roce 2012 exekuci.
Jakmile v roce 2018 stát získal dědictví po paní K., soudní exekutor rozhodl, že bude v exekuci pokračovat a dluh po ÚZSVM dále vymáhat. Právní zástupkyně ÚZSVM z Hradec Králové však navrhla zastavení této exekuce z důvodu neplatného exekučního titulu a byla připravena hájit zájmy státu i před soudem. To však již nebylo třeba, neboť soudní exekutor uznal argumentaci ÚZSVM a nezákonnou exekuci sám zastavil.
Odúmrť je v právním řádu České republiky obecně definována v občanském zákoníku takto: dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu. Příslušnost ÚZSVM hospodařit s takto nabytým majetkem vyplývá ze zákona o majetku státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva