Dnešní zahajovací akce v holešovickém Vnitroblocku se zúčastnily desítky partnerských organizací, z hostů promluvil Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury, Jan Kotara, CEO Česko.Digital, Violeta Luca, CEO Vodafone, Jitka Křupková, ředitelka Odboru informatiky na Úřadu vlády ČR. Prostřednictvím videozdravice pozdravil hosty Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny ČR. Akci pořádá Digitální Česko – platforma Úřadu vlády.
Týden pro Digitální Česko, který odstartoval 18. a potrvá do 24. listopadu, poskytne lidem jedinečnou příležitost, jak si zdarma osvojit nové digitální dovednosti, které jim pomohou uspět na pracovním trhu, chránit své děti na internetu a zlepšit efektivní komunikaci se státem. Během celého týdne proběhne řada školení, přednášek, webinářů a diskuzí pro širokou i odbornou veřejnost. Loňský ročník se stal největší vzdělávací akcí v oblasti digitalizace v Česku. S více než 100 partnery se nám podařilo proškolit 5300 účastníků, uspořádat 126 akcí ve 30 městech ČR.
„Smyslem tohoto projektu je ukázat, jaké možnosti pro rozvoj našich dovedností a znalostí v oblasti digitalizace existují, jak technologie využívat, aby nám reálně zefektivnily práci, a zároveň šířit osvětu o rizicích, která jsou s dennodenním užíváním technologií spojená, říká Kamila Kolmanová, vedoucí organizačního týmu Týdne pro Digitální Česko.
Je v pořádku křičet a pískat na politika, který jde na Národní třídu uctít památku 17. listopadu? Ať už na kohokoliv.Anketa
Úzká spolupráce jak v rámci jednotlivých resortů státní správy, tak mezi státní správou a soukromým sektorem je pro úspěch digitalizace naprosto klíčová. Pouze důkladná analýza stávajících interních procesů a potřeb externích uživatelů služby může vést ke správné definici nového digitálního řešení a jeho následné úspěšné realizaci. Proto jsme letošní konferenci Navigace světem digitalizace, která je součástí Týdne pro Digitální Česko, zaměřili právě na spolupráci, na představení aktuálních novinek i inspiraci ze zahraničí,“ uvedl Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury.
Vzdělávací akce organizují partneři z neziskového sektoru, knihoven, univerzit, firem či veřejné správy, například 42 Prague, CZ.NIC, Policie České republiky, Národní knihovna České republiky, Google, Nadace O2 či Nadace Vodafone. „Pro úspěch digitálních služeb státu je potřebujeme navrhovat tak, aby skutečně naplňovaly potřeby jejich uživatelů. A současně potřebujeme uživatele, kteří mají dostatečné digitální dovednosti těchto služeb využívat. Je proto skvělé, že se Týden pro Digitální Česko soustředí na zviditelňování těchto služeb a rozvoj potřebných dovedností,” říká Jan Kotara, ředitel Česko.Digital.
Lidem pomohou přinést konkrétní odpovědi na otázky, které zaměstnavatelé, rodiče i veřejnost stále častěji řeší: jaké dovednosti budou potřeba na trhu práce v blízké budoucnosti s ohledem na rychlý vývoj technologií? Jak můžeme chránit naše děti před nebezpečím na internetu? A jak můžeme využívat digitální služby státu, abychom si usnadnili každodenní život? Pro lidi, kteří se budou chtít zúčastnit fyzických akcí ve svém městě, stačí navštívit web, kde najdou kompletní program a místa konání. Připraveny jsou také webináře, kterých se každý může zúčastnit bez ohledu na to, kde se nachází. Do letošního Týdne pro Digitální Česko se opět zapojí také knihovny.
„Knihovny jsou vnímány jako důvěryhodné a bezpečné místo. Rádi bychom toto vnímání přenesli i na digitální služby státu, které nemusí být přijímány vždy kladně, a ukázali, že tyto služby mohou velmi usnadnit život,“ říká Kamila Plisková, národní koordinátorka iniciativy knihovny.digital. „Zejména pro občanky a občany malých obcí může být digitální návštěva úřadu velkou pomocí. A knihovny mohou být místem, kde se lidé seznámí s dostupnými službami,“ doplňuje Plisková.
Program bude probíhat ve 30 českých knihovnách, které plánují uspořádat 53 akcí pro širokou veřejnost s cílem rozšířit povědomí nejen o digitálních službách státu. Do Týdne pro Digitální Česko se také zapojí všech 759 poštovních poboček, které nabízejí služby Czech POINT a 35 obecních a městských úřadů, které také tyto služby poskytují. Na těchto místech si mohou lidé nechat poradit s používáním Portálu občana, datové schránky nebo se zřízením Identity občana.
„Týden pro Digitální Česko se už stal největší vizitkou procesu digitalizace u nás. Pokud lidem na jedné straně nabízíme digitalizaci jako jednodušší přístup ke službám, státním i soukromým, musíme jim na druhé straně nabídnout i možnost naučit se s digitalizací zacházet,” uvedl Martin Charvát za Digitální Česko.
Veškeré informace a program Týdne pro Digitální Česko naleznete na webu ZDE. Najdete zde také bohatý rozcestník s online materiály, které umožní začít se vzdělávat například o příležitostech a výzvách AI, kybernetické kriminalitě nebo digitálním wellbeingu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva