„O tom, jaký motiv zvolit pro logo chráné krajinné oblasti, jsme dlouho s kolegy diskutovali. Ve hře bylo více možností – od čápa černého, který hnízdí ve zdejších lesích, přes kosatec, kterému se daří na podmáčených loukách, po šiškového Fabiána, který je podle pověsti dobrým duchem brdských lesů. Nakonec ale zvítězil rak kamenáč,“ popisuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Rak kamenáč je naším původním druhem raka. Brdské potoky patří mezi jedny z mála míst, kde se doposud vyskytuje, hostí naši největší populaci tohoto kriticky ohroženého korýše. K životu potřebuje potoky s kamenitým dnem, vyhovuje mu mu, když do vody zasahují kořeny stromů či keřů, které poskytují dostatek úkrytů. Je proto velmi citlivý na napřimování či betonování potoků. V posledních letech jej ohrožuje také zavlečný račí mor.
„Raka kamenáče jsme vybrali především proto, že Brdy jsou opravdu jedním z mála posledních míst, kde se mu daří. Není možná tak atraktivní jako čáp či kosatec, ale dobře ilustruje jeden z vážných problémů naší krajiny, kde najdeme už jen málo neupravených vodních toků. Potoky a řeky byly zavedeny do trubek, jejich břehy opevněny, zanikly drobné tůně a mokřady. O vhodná místa k životu přišel nejen rak kamenáč, ale i spousta dalších druhů. A krajina postupně ztratila nejen svůj půvab, ale i schopnost zadržovat vodu,“ vysvětluje Bohumil Fišer.
Poznámky:
Zlepšení vodního režimu krajiny je jedním z cílů Operačního programu Životní prostředí. Projekty na obnovu napřímených toků, budování či obnovu tůní, mokřadů a malých vodních nádrží, mohou získat až 100 % dotaci. Více na www.opzp.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV