dTest: Kryoterapie jako léčebná metoda? Důkazy chybí

23.12.2018 22:05 | Zprávy

Léčba celého těla mrazem je prý prospěšná v mnoha ohledech – pomáhá proti bolesti, zánětům i depresi. Spolehlivé vědecké důkazy o těchto účincích však chybí. Provedených výzkumů je mnoho, ale nejsou dostatečně průkazné.

dTest: Kryoterapie jako léčebná metoda? Důkazy chybí
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

 

Prvním odborníkem, který pacientům nabídl kryoléčbu celého těla, byl japonský revmatolog Toshiro Yamauchi. V roce 1978 začal léčit revmatoidní artritidu teplotou –175 °C. Rychle získal mnoho následovníků. Má taková léčba skutečně smysl? Je bezpečná? Rakouská organizace Medizin transparent provedla rešerši a vyhledala všechny dostupné studie na toto téma. Ty se zabývaly účinky u pacientů s různými pohybovými, kožními, nervovými a psychickými potížemi. Většina však sledovala příliš malý počet pacientů, často chybí jejich přesná diagnóza nebo anamnéza a nikdo se nesnažil zjistit, zda bylo zaznamenané zlepšení jejich stavu dlouhodobé. Ani o rizicích nejsou relevantní důkazy. Některé výzkumy okrajově zmiňují nepohodlí, hypertenzi, nevolnost, zhoršení vyrážky či promrzlou kůži. U teplot pod –100 °C lze také předpokládat nebezpečí podchlazení a omrzliny kůže či končetin.

Populární je chlazení celého těla u sportovců.  Svaly po tréninku odpočívají údajně lépe při velmi nízkých teplotách. Také se předpokládá, že chlad zlepšuje výkon. Zatím však nebylo prokázáno, že se jedná o něco více než příjemný odpočinek.

Jelikož dosud nevznikly dostatečně spolehlivé a srovnatelné vědecké výzkumy neexistuje jednotná metodika kryoprocesu. Nelze tedy přesně určit optimální dobu, teplota nebo frekvenci léčby. Bylo by samozřejmě zajímavé mít dostatečné důkazy o léčivých účincích mrazu. Lze si například představit, že by po snížení bolesti chladem, i když krátkodobém, bylo jednodušší provádět efektivnější fyzioterapeutická cvičení.

V roce 2016 soustředil svoji pozornost na kryokomory a mrazivé sauny americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Upozornil, že žádné z těchto zařízení nebylo schváleno jako léčebné a nabízené účinky nebyly vědecky prokázány. Varoval také před možnými zdravotními riziky kryoterapie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Filip Turek byl položen dotaz

Zaujala mě tato vaše věta

Mimo svého pozvání jsem měl i pár vstupenek navíc, jednu jsem dal slečně, kterou jsem potkal v New Yorku, 2 jsem chtěl dát panu premiérovi pro něj a pana prezidenta, ale nějak jsem na to zapomněl. .. To jste jako dal vstupenku úplně cizímu člověku? Soudím, že se vám líbila nebo proč jako? A to, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Archiválie z doby třicetileté války se vracejí do Archivu hl. m. Prahy po více než 80 letech

22:08 MHMP: Archiválie z doby třicetileté války se vracejí do Archivu hl. m. Prahy po více než 80 letech

Do Archivu hl. m. Prahy se po více než 80 letech navrátí tři cenné archiválie z doby třicetileté vál…