Dvě tváře Evropy. Jaká je ta česká?

31.07.2012 14:34 | Zprávy

O tom, že politici mají dvě či více tváří, nejspíš už dnes nepochybuje dnes nejspíš ani žák základní školy. Tím spíš se tyto hry projevují ve světovém vrcholném managementu. Známý politolog prof. Oskar Krejčí odkryl část těchto „hrátek“ pro ParlamentníListy.cz.

Dvě tváře Evropy. Jaká je ta česká?
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Oskar Krejčí

Česká republika z toho ale vychází spíše jako „účastník-přispěvatel“. Její národní zájmy nejsou pro hry vrcholných světových hráčů, žádoucí, a tím pádem se o nich ani nejedná, ani neuvažuje.

„Zapomeňte na to, že státníci mají jednu tvář. Jsou dr. Jackyllem, nebo Mr. Hydem podle toho, za jakou organizaci mluví. Alespoň ti evropští, a to včetně českých,“ říká profesor Krejčí. Jak říká, když se tito politici sejdou na summitu NATO, domluví se tu o bombardování nějakého státu, jindy zase o dodávkách zbraní nějakým bojovníkům za svobodu. „Když se pak sejdou následující den, coby shromáždění nejvyšších představitelů států Evropské unie, moralizují a kritizují masakry,“ dodává Krejčí.

Na bombardování se nešetří

Profesor připomněl loňské bombardování Libye vojáky Aliance – celkem 26,5 tisíc bojových letů plus odpálení 110 střel s plochou drahou letu Tomahawk, či letošní dodávky zbraní povstalcům a jejich zahraničním pomocníkům do Sýrie. „To je přece doprovázeno neustálým požadavkem Evropské Unie na dodržování lidských práv ze strany Muammara Kaddáfího či Bašára Asada, a samozřejmě zároveň požadavkem embarga na dodávky zbraní i dalšího materiálu vládním vojákům,“ připomíná politolog.

V této souvislosti zároveň zmiňuje i ekonomickou stránku věci. „EU a USA se potýkají s finančními problémy, ale NATO, v přímých nákladech jen na Libyi, vyplýtvalo hrubým odhadem pět miliard dolarů,“ dodává Krejčí. Jak víme, česká armáda se do bojů v Libyi oficiálně nezapojila. Protože se však rozhodnutí tohoto typu musí NATO přijmout jednomyslně, někdo souhlas s bombardováním státu, s nímž mělo Česko diplomatické styky, musel z Prahy dát. Kdo to byl – zda vláda, premiér či nějaký ministr – to nevíme ani po parlamentních interpelacích. V Evropském parlamentu také většina českých europoslanců zvedla ruku pro embargo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…