Prvního českého prezidenta Václava Havla bude vždy obdivovat, což ale neznamená, že jde o nekritický obdiv. Nemůže mu totiž zapomenout, že se vždy stavěl na stranu bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho, který v zemi způsobil mnohá příkoří. Vyprovokoval válku s Ruskem, zavíral oči nad lidskými právy, protesty potíral policií. Podobné úvahy vyslovil ve své kanceláři v moderní čtvrti Tbilisi gruzínský ministr vězeňství Sozar Subari. Nicméně těch výtek je více.
Disidenti proti Rusku
Ulice Kazbegi je rušná třída, po jejíchž stranách stojí samé úřady. Ministerstvo vězeňství se nachází zhruba v její polovině. Budova ve stylu socialistického realismu je uvnitř propojená sítí ponurých chodeb. K bývalému zpravodaji Svobodné Evropy a dnešnímu ministrovi se člověk dostane přes jedny stráže. Kanceláři vévodí gruzínský znak. Sozar Subari má k Česku patřičně vstřícný vztah, vždyť byl sedm let zpravodajem Rádia Svobodná Evropa a srdce starého kontinentu i proto navštívil častokrát. Prahu si prý zamiloval jako málokteré jiné město.
„O vaší politice toho vím jen trochu. Před rokem jsem se setkal s vaším tehdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Bývalého prezidenta Václava Havla jsem nikdy osobně nepotkal, ale velmi si jej vážím. Četl jsem i nějaké jeho knihy. Nicméně mě dost mrzí, že nedokázal překročit svůj stín v případě přátelství s naším exprezidentem Michailem Saakašvilim. Jako dřívější disidenti smýšleli tak, že kdo je nepřítelem Ruska, je můj přítel. Havel kvůli tomu, bohužel, přehlížel Saakašviliho chování, které hraničilo s tyranstvím. Nicméně dřívější oběti se opravdu mohou změnit v tyrany,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Subari s tím, že Havel možná neznal pravou realitu tehdejší Gruzie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský