Premiérův poradce Marek Mora si myslí, že za 20 nebo 30 let by mohl být Izrael členem Evropské unie. "Samozřejmě by ovšem musel Izrael primárně vyřešit svou vnitřní situaci a sousedské vztahy," uvedl Mora v rozhovoru pro Mediafax.
Vstup Ruska do unie naopak považuje Mora za nereálné. "Členství Ruska by si vyžádalo redefinici všeho, co v současnosti Evropská unie vlastně je," řekl.
Stejný názor sdílí Mirek Topolánek, který v nedělních otázkách Václava Moravce prohlásil: "Spíš unie bude součástí Ruské federace." S Morou je zajedno také v podpoře vstupu Izraele do EU.
Naopak zcela opačný názor zastává Miloš Zeman. Ten předpokládá, že Rusko do Evropské unie vstoupí do dvaceti let.
Makedonie do EU
Mora preferuje spolupráci s Ukrajinou. Vstup Turecka a Makedonie do EU se podle něj také blíží. "Stejně jako v případě Ukrajiny, členství v EU bude záviset zejména na přístupu samotných Turků. Pokud budou o členství stát, budou muset striktně plnit podmínky, které jim EU stanovuje," upozornil.
Bezproblémový by byl naopak podle Mory vstup Islandu, Švýcarska nebo Norska do unie. V případě posledních dvou zemí ale nelze reálně očekávat, že by svůj názor k členství v EU v dohledné době přehodnotily.
"Přístup EU k Makedonii je nefér. Země v podstatě splňuje všechny podmínky pro vstup do unie. Blokuje jí jenom Řecko kvůli názvu," poukázal a dodal ovšem, že smlouvy jasně říkají, že s rozšířením EU musí souhlasit všechny členské země. Nehledě na to, že co se nám může zdát malicherné, může být pro Řeky zásadní problém.
Foto:eu2009.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab