Eduard Limonov, opoziční kandidát na úřad prezidenta a sok Vladimíra Putina za stranu Druhé Rusko, vnímá Václava Havla jako jednu z význačných osobností revolučního hnutí 20. století. „O tom, že Rusko potřebuje jednotného lídra, jsem přesvědčen už mnoho let. Tak už jsou uspořádané „Dějiny“. Byl Mahátma Ghándí, byl Nelson Mandela, byl Lech Walesa, byl Václav Havel, protože boj lidu musí být personifikovaný,“ uvádí Eduard Limonov ve svém memorandu.
Havel byl význačnou osobností 20. století, ale chtěl americký radar blízko ruských hranic
Dodejme, že ruská opozice je soustředěna ve velkých městech. Venkov, ovlivněný provládními veřejnoprávními médii je pro znovuzvolení Vladimíra Putina, kterého považuje za výrazného lídra. A právě z provládních listů a kruhů se ozývala kritika Václava Havla, zejména v souvislosti s americkým radarem. Venkov proto vnímá působení Václava Havla spíše negativně.
Ruská společnost je k osobě Václava Havla obecně názorově rozpolcená. Na jedné straně uznává, že Václav Havel byl význačnou osobností sametové revoluce a evropského revolučního dění v Evropě, na druhé straně ale negativně vnímá příklon Václava Havla k USA, který považuje za příliš jednostranný. Právě americký radar vyvolal v Rusku mimořádně ostrou polemiku a byl jednoznačně spojován s prezidentem Václavem Havlem a jeho okolím.
TÉMA: Skon Václava Havla
Opoziční ruská média jsou k Havlovi velmi přátelská, v diskuzi k článkům však zaznívá tvrdá kritika
Opoziční média se většinou ve svých článcích stavěla k osobnosti Václava Havla pozitivně. Diskuze k těmto článkům naopak vyznívaly velmi často v jeho neprospěch. Nezřídka zaznívalo konstatování, že Václav Havel neměl Rusy a Rusko rád.
„Není to pravda,“ tvrdí komentátor newstube.ru. Havel měl podle něj dobré vztahy s ruskou inteligencí. „Ano, kritizoval vládní struktury za nedostatek demokracie, ale to nemá s neláskou k Rusku nic společného“, dodal.
Komunisté v Rusku mlčí. Skon Václava Havla je nezajímá
Vládní opozice z řad Komunistické strany Ruské federace vůči Václavu Havlovi byla obecně značně kritická. Kritizovala rozdělení Československa, k němuž došlo za Havlova prezidentství, a samozřejmě i americký radar, proti kterému ostře vystupoval i předseda ruských komunistů Gennadij Zjuganov, který se rovněž uchází o úřad hlavy státu. Informaci o úmrtí Václava Havla by však čtenář hledal na stránkách ruských komunistů marně.
Není bez zajímavosti, že na řadě internetových stránek ruských opozičních médií se traduje stejná chyba. Tato média mylně informovala občany, že ruské vedení neposlalo oficiální kondolenci k úmrtí Václava Havla. Přitom ruské vedení už 19. prosince poslalo kondolenci k rukám hlavy českého státu Václava Klause. Tuto informaci potvrdila ParlamentnimListum.cz také Kancelář prezidenta Ruské federace i velvyslanectví RF v České republice, které má tuto zprávu uveřejněnou i na svých oficiálních stránkách. Přijetí kondolence potvrdila ParlamentnimListům.cz také Kancelář prezidenta České republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká