Praha se naopak nabídla, že by v Damašku zastupovala zájmy některé země, která se ze Sýrie stahuje. Česko odmítá omezit své diplomatické aktivity i proto, že by je mohly potřebovat stovky českých občanů, kteří v Sýrii dlouhodobě žijí. Vydávání českých víz by pak prý v případě prohloubení konfliktu mohlo pomoci i aktivistům syrské opozice.
Odešly arabské státy, USA i Francie
Diplomatickou komunitu v Damašku opustí zástupci dalších zemí. Své ambasády se rozhodly zavřít všechny státy Rady pro spolupráci v Zálivu, tedy blok šesti arabských monarchií. Gesto je podle nich reakcí na pokračující krvavé násilí, které syrský režim uplatňuje vůči opozici. Už ve středu oznámily uzavření své ambasády Bahrajn a Saúdská Arábie. Teď se k nim přidávají také Spojené arabské emiráty, Katar, Omán a Kuvajt. Právě arabské monarchie patří k hlavním stoupencům syrské opozice a některé vyzývají i k mezinárodní vojenské intervenci na podporu rebelů. Ze západních zemí už oznámily zavření své ambasády Spojené státy, Kanada, Francie, Itálie, Španělsko, Británie a Nizozemsko. V rámci Evropské unie roste tlak, aby tak učinily i další státy.
Některé ale takové gesto odmítají. Argumentují, že syrské opozici nijak nepomůže, a Západ se tak naopak připraví o jednu z možností, jak působit na Asadův režim.
{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Sýrie" count="5"
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava