Praha se naopak nabídla, že by v Damašku zastupovala zájmy některé země, která se ze Sýrie stahuje. Česko odmítá omezit své diplomatické aktivity i proto, že by je mohly potřebovat stovky českých občanů, kteří v Sýrii dlouhodobě žijí. Vydávání českých víz by pak prý v případě prohloubení konfliktu mohlo pomoci i aktivistům syrské opozice.
Odešly arabské státy, USA i Francie
Diplomatickou komunitu v Damašku opustí zástupci dalších zemí. Své ambasády se rozhodly zavřít všechny státy Rady pro spolupráci v Zálivu, tedy blok šesti arabských monarchií. Gesto je podle nich reakcí na pokračující krvavé násilí, které syrský režim uplatňuje vůči opozici. Už ve středu oznámily uzavření své ambasády Bahrajn a Saúdská Arábie. Teď se k nim přidávají také Spojené arabské emiráty, Katar, Omán a Kuvajt. Právě arabské monarchie patří k hlavním stoupencům syrské opozice a některé vyzývají i k mezinárodní vojenské intervenci na podporu rebelů. Ze západních zemí už oznámily zavření své ambasády Spojené státy, Kanada, Francie, Itálie, Španělsko, Británie a Nizozemsko. V rámci Evropské unie roste tlak, aby tak učinily i další státy.
Některé ale takové gesto odmítají. Argumentují, že syrské opozici nijak nepomůže, a Západ se tak naopak připraví o jednu z možností, jak působit na Asadův režim.
{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Sýrie" count="5"
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava