Roku 1992 jste chtěla, aby o rozdělení Československa rozhodli občané v referendu. Myslíte, že by to bývalo dopadlo jinak?
Myslím, že ano. Není pravda, že Slováci byli pro odtržení. Z průzkumů a analýz z té doby jednoznačně vyplývá, že byla většina Slováků, stejně jako Čechů, pro zachování jednotného státu. Chtěla bych podotknout, že zastávám názor, že o tak důležitých věcech, jako je rozdělení státu nebo naopak předání části kompetencí do Bruselu, je třeba rozhodovat na základě přímého mandátu od voličů. Žádná z politických stran, vyjma SNS, tehdy neměla rozdělení státu ve svém programu, a tudíž k tomu neměla mandát. Proto jsem trvala na vypsání referenda. Na druhou stranu - není pravda ani to, co teď tvrdí pan poslanec Fico, a sice, že jsem byla proti rozdělení. Byla jsem pouze pro referendum.
A podíváte-li se zpátky - bylo tedy rozdělení dobrou volbou?
Víte, ono uvažování "coby kdyby" nikdy nikam nevede. Nicméně je jisté, že Slovensko zaplatilo za rozdělení obrovskou cenu. Přišla éra Mečiarismu a ze Slovenska se stala černá díra na mapě Evropy. Naše země byla v naprosté izolaci a z různých zemí k nám chodily diplomatické nóty o porušování základních demokratických principů. Ekonomiku Mečiar úplně zruinoval.
Po dobu, co jste v politice působila, jste se řídila heslem: nejlepší sociální politika je ta, díky níž se o sebe občané mohou postarat sami a nepotřebují pomoc státu. Co říkáte na sociální stát typu Francie? Není tohle to nejvyspělejší společenské uspořádání?
To rozhodně není pravda. Ve Francii je sice vysoká míra přerozdělení veřejných financí, ale zase tam mají vysoké daně. Jedny z nejvyšších v Evropě. Naopak na Slovensku je jedno z nejnižších zdanění v Evropské unii. Při hodnocení jsou důležitější kritéria, než míra přerozdělení. Například nezaměstnanost a kupní síla.
Řada Slováků si stěžuje, že se po přijetí eura jejich kupní síla snížila, že společná evropská měna všechno zdražila...
Nic nepřináší jen klady nebo zápory. Vysoká míra inflace není jen na Slovensku. Prožíváme silnou ekonomickou krizi a zdražuje se všude. Ceny benzínu a nafty nešly nahoru jen u nás. Euro prokazatelně pomohlo slovenskému zahraničnímu obchodu. Náš růst hrubého domácího produktu je druhý nejvyšší v Evropě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava