Německým prezidentem bude lovec komunistických tajných policistů Joachim Gauck

20.02.2012 10:02 | Zprávy

Německá kancléřka Angela Merkelová oznámila, že vládní koalice i dvě nejsilnější opoziční strany se shodly na nominaci Joachima Gaucka pro funkci spolkového prezidenta. Zvolení evangelického pastora a bojovníka za občanská práva v bývalé NDR je jisté, protože zmíněné strany mají absolutní většinu hlasů ve Spolkovém shromáždění.

Německým prezidentem bude lovec komunistických tajných policistů Joachim Gauck
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý exprezident Joachim Gauck

Gauck je oblíbený a respektovaný, podle aktuálního průzkumu bulvárního deníku Bild am Sonntag si ho do funkce hlavy státu přálo 54 procent Němců. Loni kandidoval do prezidentské funkce za opoziční SPD a Zelené. 


Narodil se 24. ledna 1940 v Rostocku, jeho otec byl na počátku 50. let odvlečen do sibiřského gulagu. Vystudoval teologii a působil jako evangelický pastor. V roce 1989 se zapojil do Nového fóra, v březnu 1990 byl za něj zvolen do posledního východoněmeckého parlamentu. Deset let řídil úřad vyšetřující činnost východoněmecké tajné policie Stasi, který se stal symbolem vůle zúčtovat s komunistickou minulostí. 


Německu hrozila vládní krize


K nalezení společného kandidáta stačil německým politickým stranám pouhý víkend – poté, co v pátek rezignoval skandály poznamenaný Christian Wulff. Nalezení konsenzu bylo velmi složité a ještě v neděli v podvečer hrozilo, že dojde k vládní krizi. Kancléřka Angela Merkelová po Wulffově rezignaci slíbila společného kandidáta. SPD a Zelení ovšem trvali na Gauckovi, kterého nominovali už při minulé prezidentské volbě, ve které ho porazil právě Wulff.  Když se k podpoře Gaucka přidala i koaliční FDP, musela Merkelová pod tlakem ustoupit od prosazování vlastních kandidátů, pokud nechtěla riskovat rozpad vlády a předčasné volby. 


Zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová sledovala jednání německých politiků o společném prezidentském kandidátovi. „Je poněkud zvláštní, že nestraníka Gaucka nominovali právě SPD a Zelení, on sám o sobě totiž tvrdí, že je člověkem konzervativních postojů. CDU se ale jeho nominaci bránila, protože jako nejsilnější strana chtěla dosadit kandidáta z vlastních řad. Za situace, kdy je prezidentský úřad poznamenán skandály, si však veřejnost žádala silnou morální autoritu. Široce respektovaný Gauck je dokonce nazýván „prezident srdcí“, míní Stejskalová. Respektu se těší jak v někdejší NDR, tak ve starých spolkových zemích. Je výborným řečníkem a nikdy nebyl členem žádné politické strany, dodává. 
 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …