Výrok soudu následoval po rozhodnutí ruského ministerstva spravedlnosti, které odmítlo spolek gayů zregistrovat. Bez registrace je jeho činnost protiprávní. V odůvodnění rozsudku krasnodarského soudu se uvádí, že cíle hnutí "jsou v rozporu se základy veřejné mravnosti, se státní ochranou rodin, mateřství a dětí". Aktivity komunity mohou být prý hodnoceny jako propaganda netradiční sexuální orientace a vyvolávat nepokoje. Soudci obvinili homosexuály ze Soči ze snahy "podkopat svrchovanost a územní celistvost Ruské federace cestou snížení počtu jejího obyvatelstva".
Organizace Pride house podle ruských médií chtěla být aktivní hlavně během zimních olympijských her, které se v Soči uskuteční v roce 2014. Během olympiády chtěli členové gay komunity v Soči otevřít Dům hrdosti (Pride house), který měl být místem setkávání homosexuálních, bisexuálních a transsexuálních sportovců. Obdobná instituce fungovala údajně i během olympijských her ve Vancouveru v roce 2010.
Aktivistkám hrozí 7 let vězení
Až sedm let vězení hrozí členkám ruské hudební skupiny Pussy Riot za to, že vystoupily v největším moskevském ortodoxním chrámu Krista Spasitele se svou „punkovou modlitbu“ proti Vladimiru Putinovi. Policisté dvě mladé ženy zatkli a obvinili je z výtržnictví. Dívky v performanci v kostele vyzývaly Bohorodičku, aby vyhnala Putina. Vzbudily tím nesouhlas úřadů i ortodoxní církve. Vyšetřovatelé dvě členky skupiny zadrželi den před volbou Vladimira Putina prezidentem a obvinili je z výtržnictví, za které jim v Rusku hrozí až 7 let vězení.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov označil vystoupení feministické hudební skupiny za nechutné. Podobně se vyjádřili i představitelé ortodoxní církve – mluvčí Vsevolod Čaplin se vyslovil pro přísný trest pro dívky, i když naznačil, že vězení by považoval za příliš tvrdou odpověď. Část věřících takový postoj odmítla. Patriarchovi ruské ortodoxní církve Kirillovi napsali dopis, ve kterém žádají, aby ukázal milosrdenství a slitování.
Ruská veřejnost na případ reagovala rozpolceně, málokdo si ale myslí, že by dívky měly dostat 7 let vězení. Řada lidí je ale opravdu pobouřena, protože považuje vystoupení v největším chrámu za znevažující a znesvěcující. Jiní naopak viní úřady ze snahy umlčet kritiky a z návratu k sovětským praktikám. Žádost, aby úřady propustily dívky na svobodu, zazněla i během další opoziční demonstrace minulou sobotu.
První performance skupiny Pussy Riot se objevily loni v říjnu a šlo o přímou reakci na situaci v zemi a narůstající nespokojenost, jejíž součástí je i podobný „gerilový aktivismus“ proti Vladimiru Putinovi. Členky skupiny zůstávají v přísné anonymitě, všechny performance předvedly v barevných maskách. Uvedly také, že se na každé představení mění složení skupiny. Inspirací prý pro ně bylo americké hnutí Riot Girl z počátku 90. let.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava