„V Kalifornii, pokud v listopadu Kaliforňané řeknou, že nechtějí trest smrti, by se to týkalo 723 vězňů, kteří jsou odsouzeni k trestu smrti. V celých Spojených státech je ve stejné situaci přes 3000 vězňů,“ říká zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.
„Pro stát je to samozřejmě zatěžující, protože držet muže v cele smrti je pro společnost nákladné. To je právě něco, čím operují odpůrci trestu smrti nejvíce, kromě argumentů, které známe z Evropy. Tedy, že by člověk člověku neměl brát život, že je zde možnost justiční vraždy a trest nemá vliv na klesající zločinnost,“ pokračuje Slezák.
Nejvíc stojí advokáti
Podle studie, o níž informoval Los Angeles Times, pouhých 13 poprav, které byly vykonány v Kalifornii vykonány od roku 1978, kdy byl trest smrti v tomto státě znovu obnoven, přišly na čtyři miliardy dolarů. Každý, kdo je odsouzen k smrti, má totiž možnost automatického odvolání, proces se táhne mnoho let a nejvíce stojí advokáti.
„Odpůrci trestu smrti argumentují tím, že člověk, který je odsouzen na smrt a nemůže pracovat, by se zapojil do práce ve věznici, vydělal by si, takže by to bylo levnější než všechny ty nákladné procesy. A ještě by z těch peněz, které by si vydělal, mohl přispívat svým obětem nebo pozůstalým po obětech,“ uvádí Milan Slezák.
Pokud by byl trest smrti v Kalifornii zrušen, odsouzenci by se již nikdy nedostali na svobodu. Dostali by doživotí bez možnosti omilostnění.
{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="trest smrti"
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava