Smířlivě se Rakušané dívají i na schengenské otevření hranic a otevření pracovního trhu. Obojí prý bylo pro Rakousko přínosem. Největší optimisté jsou obyvatelé Horního Rakouska při českých hranicích a pak na hranicích s Maďarskem, kde se po pádu hranic rozvíjí turismus a přeshraniční obchod.
O tématu mluvil na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger: Autoři studie nabízejí jednoduché vysvětlení, proč se najednou Češi nebo Maďaři zdají Rakušanům lepší než ještě před deseti lety. Důvod je prostý – obyvatelé blízkých lokalit se navzájem víc poznali a víc se potkávají.
Výsledky průzkumu ukazují, že oproti roku 2001 Rakušané víc jezdí do Česka nebo na Slovensko, víc se potkávají s "těmi druhými" zpoza hranic. Jediné, čeho se pořád Rakušané bojí, je přeshraniční kriminalita, i když ve skutečnosti nedošlo v pohraničí v posledních letech ke zhoršení situace.
Obavy se nepotvrdily
Největšími předsudky, které Rakušané vůči svým blízkým sousedům měli, bylo jednak že kradou a páchají trestnou činnost, a pak teprve obava, že seberou Rakušanům práci, což se mělo projevit po rozšíření Evropské unie a Schengenského prostoru. Žádná z těchto obav se ale nepotvrdila. Ani loňské úplné otevření rakouského pracovního trhu nevyvolalo masovou pracovní migraci. Byly to maximálně tisícovky lidí, kteří šli do Rakouska pracovat. Nejednalo se o žádné statisíce, jak dlouhá léta varovali třeba rakouští populisté ze strany Svobodných.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava