"Zdravotnictví trpí konkurenčním bojem mezi jednotlivými profesemi. To by mělo zmizet," upozornil ministr Heger s tím, že profesní vztahy by se měly zlepšovat.
K tomu by mělo napomoci i vytvoření pravidel pro širší pravomoce zdravotních sester - napříkad při určování běžných diagnoz. "Je potřeba to však v zákoně přesně definovat," řekl Heger.
- SLEDUJEME Exodus lékařů
Prezidentka Asociace zdravotních sester a bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková (ODS) s navýšením kompetencí nelékařského personálu souhlasí. Požaduje však, aby k rozhodování byly zdravotní sestry přizvány.
"Předložily jsme ministrovi při dnešním jednání 13 návrhů, které by měly ovlivnit nové reformy zdravotnictví. Víme, že toto jednání je zatím pouze jedno z celé řady. S tím souvisí i to, že by se měla připravit novela zákona o vzdělávání nelékařů," shrnula Jurásková.
Podle ministra je v současné době vzdělání zdravotních sester a ostatního nelékařského personálu dostatečné k tomu, aby skutečně mohla být .jejich zodpovědnost při léčbě pacientů navýšená. Spolu s tím však budou dále souviset například i připravované změny v oblasti zdravotně sociální i v oblasti zdravotní péče, na kterou by měl být dán vyšší důraz než je tomu doposud. "Agentur domácí péče je v Česku dostatek, je však třeba upřesnit pravidla pro jejich financování. Rozhodně to však neznamená, že by se toto vše mělo rozvíjet na úkor akutní zdravotní péče," shrnul ministr Leoš Heger.
Všechny tyto změny však podle poslance Marka ŠNajdra však nelze pokládat za reakci na adekvátní problémy, s nimiž se české zdravotnictví potýká. "Je to součást utváření moderního zdravotnictví," podotkl na závěr Šnajdr.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ahe, olb