Český venkov má přijít o 12 miliard ročně. Sedláci najali lobbistu

02.07.2011 21:45 | Zprávy

Bude pokračovat diskriminace českých zemědělců ve srovnání s jejich západními kolegy i po roce 2013? O to se nyní svádí boj v Evropské unii. Evropský parlament 23. června na svém plenárním zasedání v Bruselu schválil svou představu o budoucnosti unijní zemědělské politiky po roce 2013, která však pokračuje v diskriminaci českých zemědělců jinými prostředky.

Český venkov má přijít o 12 miliard ročně. Sedláci najali lobbistu

Podle europoslance Hynka Fajmona, který specializuje na otázky zemědělství, je rozhodnutí europarlamentu v přímém rozporu se životně důležitými zájmy České republiky a českých zemědělců. Proti návrhu se staví jak čeští zemědělci zastoupení Agrární komorou ČR, tak i české ministerstvo zemědělství.

více: Fajmon (ODS): Zastropování dotací by poškodilo farmáře nejen v Česku

Sliby, chyby

„České republice bylo opakovaně slíbeno, že diskriminační přechodné období v roce 2013 skončí a všichni evropští zemědělci budou dostávat stejné dotace. Hovořil jsem o tom telefonicky s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou. Bitva bude pokračovat do roku 2013," řekl ParlamentnímListům.cz europoslanec Hynek Fajmon.

Občanští demokraté v Evropském parlamentu odmítli materiál podpořit, neboť požaduje zastropování přímých plateb podle velikosti farmy, a to i přes odpor europoslanců z Česka, Rumunska, Německa a dalších zemí, které podobné pokřivení trhu poškodí. Odhaduje se, že pokud by zastropování schválila i Rada ministrů EU, čeští zemědělci by přišli každoročně o šest až dvanáct miliard korun, a to v období 2014 až 2020.

„Zastropování přímých plateb by bylo pro české zemědělství pohromou. Naši zemědělci by v případě nejčernějšího scénáře přišli až o 13 miliard korun, což by mělo za následek oslabení jejich konkurenční pozice na trhu," obává se europoslanec KDU-ČSL Jan Březina.

více: Březina (KDU-ČSL): Na české zemědělství se valí pohroma 

Diskriminace nových členských států

Česko by to velmi silně poškodilo, protože je zde velký počet větších farem. U nás je průměr rozsahu farmy 90 hektarů, zatímco v EU 15 hektarů. Fajmon za návrhem vidí snahu diskriminovat zemědělce z nových členských států. Proti se patrně postaví Slovensko, Rumunsko a Německo (kvůli velkým farmám v bývalé NDR), ale i Velká Británie.

Čeští zemědělci ale boj nevzdávají a budou se bránit. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba prozradil ParlamentnímListům.cz, že organizace Konsorcium založená kvůli hájení zájmů českých zemědělců bude v Bruselu lobbovat.

Telička lobbuje v Bruselu za zemědělce

„Najali jsme si v Bruselu agenturu pana Teličky, ten má přesné zadání a zrovna ve středu jsme měli sezení, kde jsme připravovali další postup. Ten bude takový, že se soustředíme na Radu EU a Evropskou komisi, kterým budeme vysvětlovat naši pozici, proč nechceme zastropování. Tím by bylo postiženo přes padesát procent zemědělských podniků v České republice. A pak se budeme snažit přesvědčit Evropský parlament," řekl ParlamentnímListům.cz Jan Veleba o spolupráci s firmou Pavla Teličky BXL Consulting .

„Ten boj zdaleka není prohrán, protože Evropská komise bude paragrafové znění reformy Společné zemědělské politiky teprve tvořit. Ve středu mi volal ministr Fuksa z jednání Rady ministrů. Byl výrazně optimističtější než doposud a sdělil mi informaci, že německá spolková ministryně je jednoznačně proti zastropování, což znamená, že by proti tomu měla být i kancléřka Merkelová. Velké podniky tvoří v Německu třicet procent, především v bývalém východním Německu. Podařilo se nám prosadit, že tato věc stala velkmým evropským tématem a budeme pracovat ještě intenzivněji," dodal Veleba.

Kdyby diskriminující návrh nakonec prošel, tak by podle Veleby na to firmy nakonec reagovaly tím, že by došlo k masivnímu dělení a zmenšování firem, aby je to nepostihlo.

Nečas slíbil zemědělcům podporu

Již 6. června se uskutečnila schůzka představitelů Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR a Konsorcia nevládních agrárních organizací s předsedou vlády ČR Petrem Nečasem, kde byl přítomen ministr zemědělství Ivan Fuksa. Premiér zde slíbil svou podporu úsilí o vyjednání rovných podmínek v rámci reformy Společné zemědělské politiky EU (SZP) a odmítnutí zastropování přímých plateb.

SZP představuje zhruba 40 procent rozpočtu EU. „Hlasování potvrdilo, že nálada uvnitř Evropského parlamentu je nakloněna omezováni podpor ze Společné zemědělské politiky podle velikosti podniku a českým zemědělcům hrozí, že kvůli velikostní struktuře podniků u nás budou oproti konkurentům z ostatních zemí znevýhodněni," řekl náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.

Ministerstvo se snaží zemědělce podpořit

Ministerstvo zemědělství dle svého vyjádření s českými europoslanci napříč politickými stranami a zemědělskými nevládními organizacemi úzce spolupracuje, poskytuje jim expertní podporu a podílelo se i na zpracování pozměňovacího návrhu proti zastropování plateb, který byl díky úsilí českých europoslanců předložen k hlasování plenárního zasedáni europarlamentu, i když nakonec nebyl přijat.

„Dosavadní výsledky vyjednávacího úsilí, jako například společná deklarace proti cappingu (zastropování - pozn red.), ukázaly, že se intenzivní vyjednávání a vysvětlování argumentů vyplatí. Nezbývá než českým europoslancům poděkovat za jejich dosavadní práci a požádat je, aby nepolevili ani v budoucnu," řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

více: Fuksa: Intenzivní vyjednávání v EP se vyplácí. Europoslancům děkuji

Veleba si stěžuje na diskriminaci ze strany EU dlouhodobě. Dal konkrétní příklad komodity vepřového masa, kdy soběstačnost České republiky v roce 2003 před vstupem do EU byla 129 procent a na konci roku 2008 již jenom 60-63 procent.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Můžete se k tomu vyjádřit?

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vydirani-Urednik-popsal-co-provadel-Pirat-Hrib-kvuli-milionovym-fakturam-761522 Nemáte dojem, že je to na rezignaci? A jestli je to křivé obvinění, tak se přeci můžete bránit soudně, když tak neučiníte, tak je to podle mě důkaz, že je to pravda

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…