Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek složil slib do rukou prezidenta republiky. Prezident Václav Klaus při této příležitosti uvedl, že věří, že své jmenování Blažek bere jako vážný okamžik svého života, s nímž přichází i velká odpovědnost.
„Tento resort se nachází v nelehké situaci, což se týká všech jeho hlavních složek. Resort potřebuje stabilizaci a konsolidaci a věřím, že jste si tohoto kroku vědom,“ řekl Klaus.
Prezident také uvedl, že se musí tento úřad zbavit politizace v jeho samotném fungování. "Politický souboj se má odehrávat v parlamentu, ve volbách, a nikoliv v justičních palácích. Což, bohužel, se mi zdá, že si ne všichni dost dobře uvědomují," upozornil prezident.
„Občané žádají spravedlnost od státu a není možné do toho vpouštět jakoukoliv privatizaci těchto úkonů a podléhání vnějším tlakům,“ podotkl také Klaus a připomněl, že dnes jsme před branami třetího výročí této vlády. „Za tu dobu je to již desáté jmenování ministra,“ dodal.
Své jmenování a slib měl měl Blažek stvrdit před premiérem Petrem Nečasem a prezidentem Václavem Klausem podpisem do knihy. Jenže to si nejprve neuvědomil, a po převzetí jmenovacího dekretu se vracel k premiérovi. Až na kratičký pokyn samotného Klause se ale okamžitě obrátil a již směřoval ke knize, kde se podepsal.
Pochopil jsem vás...
Blažek následně na to uvedl, že Klause docela dobře pochopil. Zmínil také, že se hlásí k ústavnímu liberalismu. "Hlásím se k ústavnímu liberalismu. Na prvním místě jsou práva jednotlivce a právní ochrana....Také striktní dodržování dělby moci. Nebudu z těch, co bude podporovat vyvyšování některých orgánů a úřadů do větších prostor, než jim náleží. Budu postupovat podle pravidel teorie demokracie o dělbě moci.Snad se mi to podaří," zmínil kromě jiného Blažek.
Musí jej uvést do úřadu
Po jmenování Blažka na Pražském hradě teď zbývá jediné – aby jej do úřadu uvedl premiér Petr Nečas.
Dá se předpokládat, že na následném briefingu na ministerstvu spravedlnosti zřejmě padne také otázka, zda Blažek jmenuje vrchní státní zástupkyní v Praze Lenku Bradáčovou. Ještě Pospíšilovi ji do této funkce navrhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
„Pokud nový ministr půjde tímto směrem a jmenuje Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní, pak já budu spokojený. Budu mít pocit, že můj odchod měl smysl a budu velmi rád. Jsem totiž přesvědčen, že Lenka Bradáčová je tou pravou osobou pro pokračování reformy státního zastupitelství a pro to, aby se vrchní státní zastupitelství uvedlo do chodu a dořešily se kauzy, které tam leží,“ řekl dnes odvolaný Jiří Pospíšil pro Radiožurnál.
Nečas Pospíšilovo rychlé odvolání zdůvodnil neschopností ministra rozpočtově a manažersky zvládat resort. Okamžitě se však objevily spekulace, že skutečným cílem bylo zabránit tomu, aby Bradáčová, vnímaná jako nekompromisní bojovník s korupcí, mohla usednout do významného křesla.
Dosud nepříliš výrazný místopředseda ODS a šéf brněnské stranické organizace Blažek je vzděláním právník a působil jako advokát. Jako jediný z místopředsedů ODS zvolených na kongresu v červnu 2010 nezamířil do vysoké funkce ve vládě či v parlamentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb