Strany by podle organizace měly mít povinnost zřídit si "transparentní účty", kde by byly vidět veškeré pohyby peněz.
"Jejich výdaje neodpovídají tomu, co legálně získaly," upozornil Ondráčka. Vyzval proto všechny ´whistleblowery´ (oznamovatele zevnitř státní správy o korupčním jednání nebo jiné osoby, které jsou bezprostředními svědky korupčního jednání a jsou schopny předložit relevantní důkazy), aby se obraceli na Transparency International.
"U nás se deklaruje, že otázka financování politických stran je věc veřejná, což ve skutečnosti znamená, že pokud k tomu chcete cokoli zjistit, musíte do knihovny v Poslanecké sněmovně, tam se zahrabat do hromady stohů papírů a smluv," podotkl.
Michálka nikdo nepodpořil. To je špatné
Připomněl, že v aféře Státního fondu životního prostředí státní aparát nepodpořil statečného státního úředníka, tedy Libora Michálka. Ten totiž na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil prostřednictvím nahrávek, na kterých poradce nyní již bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes. Drobil ale mezitím stihl Michálka odvolat. Ministr se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.
Naopak za pozitivní ve vládním boji proti korupci Transparency International.označila zvýšení počtu odhalených případů korupce na komunální úrovni (Kolín, Brno, Znojmo) či zahájení očistných kroků na ministerstvu obrany nebo vyvozování osobní odpovědnosti za špatné hospodaření na ministerstvu kultury a dopravy.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb